| iFeelinfiniteLove a întrebat:

Ce pregatire trebuie sa urmezi dupa terminarea liceului, pentru a deveni agent CIA FBI?

Răspuns Câştigător
| KosmYnTDR a răspuns:

Armata > Soldat > Cetatenie Americana (optional) > Antrenamente Obositoare > Demisionezi de la FBI si te duci la CIA > Demisionezi de la CIA si te duci la MI-6 > Demisionezi de la MI-6 si mergi la KGB (Acolo e mult mai bine si nu-ti trebuie cine stie ce fel de cetatenie0!

| Angelandkiss a răspuns (pentru KosmYnTDR):

Cunosti ceva despre politie? vezi o cariera din asta?
ti.ar place lucrezi in spionaj?

| KosmYnTDR a răspuns (pentru Angelandkiss):

Daa!

12 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In primul radn, diploma de bacalaureat NU iti ofera nici un fel de calificare (decat daca ai absolvit 13 clase la un colegiu tehnic- dar si acolo calificarea e nula fara studii superioare). Iti ofera insa dreptul de a urma o facultate care mai apoi sa te ''califice'' in domeniu. Intrebarea ta e naiva si starneste niste zambete dar eu presupun ca ai sub 14 ani drept pentru care nu voi rade de tine ci iti voi explica. Daca ai terminat in Romania Academia de politie ( cu tot cu master), poti ajuge sa lucrezi (daca esti FOARTE BUNA) la SRI (serviciul roman de informatii- sau SIE, echivalentele romanesti pentru CIA/FBI). La CIA si FBI nu poti sa lucrezi pentru ca nu ai cetatenia americana, care desi e optionala e mai degraba optionala doar pe hartie (nu trebuie neaparat sa fii cetatean american dar trebuie sa fii cetatean Nord-American ori tu nu esti nici mexicana nici canadiana). Agentii FBI/CIA sunt recrutati de la academia de politie din State dar si din Armata (scoala de ofiteri) dupa care sunt supusi unor teste fizice, psihologice dar si simulari la sange, cei mai buni ajungand a fi apoi preluati de cele 2 agentii. Tu poti la terminarea liceului sa urmezi academia de politie (Bucuresti- unde vei fi admisa daca: 1. vei lua bacul cu medie de 10 sau apropiata de 10, concurenta fiind foarte mare, 2.vei trece probele fizice, 3. vei trece examenul psihologic). La finalul facultatii vei avea de sustinut examenul de licenta (acesta e important pentru ca subiectul ales de tine va trebui sa aiba legatura cu ceea ce iti vei dori mai apoi sa faci la master), iar daca totul va decurge bine vei mai avea 2 ani de master dupa care vei avea posibilitatea (daca esti calificata) sa urmezi o cariera in SIE sau SRI.

| TheAce a răspuns:

In primul rand, diploma de bacalaureat NU iti ofera nici un fel de calificare (decat daca ai absolvit 13 clase la un colegiu tehnic- dar si acolo calificarea e nula fara studii superioare). Iti ofera insa dreptul de a urma o facultate care mai apoi sa te ''califice'' in domeniu. Intrebarea ta e naiva si starneste niste zambete dar eu presupun ca ai sub 14 ani drept pentru care nu voi rade de tine ci iti voi explica. Daca ai terminat in Romania Academia de politie ( cu tot cu master), poti ajuge sa lucrezi (daca esti FOARTE BUNA) la SRI (serviciul roman de informatii- sau SIE, echivalentele romanesti pentru CIA/FBI). La CIA si FBI nu poti sa lucrezi pentru ca nu ai cetatenia americana, care desi e optionala e mai degraba optionala doar pe hartie (nu trebuie neaparat sa fii cetatean american dar trebuie sa fii cetatean Nord-American ori tu nu esti nici mexicana nici canadiana). Agentii FBI/CIA sunt recrutati de la academia de politie din State dar si din Armata (scoala de ofiteri) dupa care sunt supusi unor teste fizice, psihologice dar si simulari la sange, cei mai buni ajungand a fi apoi preluati de cele 2 agentii. Tu poti la terminarea liceului sa urmezi academia de politie (Bucuresti- unde vei fi admisa daca: 1. vei lua bacul cu medie de 10 sau apropiata de 10, concurenta fiind foarte mare, 2.vei trece probele fizice, 3. vei trece examenul psihologic). La finalul facultatii vei avea de sustinut examenul de licenta (acesta e important pentru ca subiectul ales de tine va trebui sa aiba legatura cu ceea ce iti vei dori mai apoi sa faci la master), iar daca totul va decurge bine vei mai avea 2 ani de master dupa care vei avea posibilitatea (daca esti calificata) sa urmezi o cariera in SIE sau SRI.

| NOC a răspuns (pentru TheAce):

Pe scurt:

Pt initiatoare:
- Singura posibilitate a ta de a lucra pentru americani este in cazul in care ai acces la anumite informatii de interes, dar americanii oricum cunosc mai tot ce tine de Romania, asa ca slabe sanse. Scoate-ti filmele din cap.
- Nu e nevoie sa faci o scoala anume pentru a putea intra in servicii, dar trebuie sa fii suficient de "interesanta" pentru a fi contactata sau bagata in seama daca iei tu legatura cu ele.

Pt TheAce:
- Agentiile recruteaza si din toate palierele vietii civile, nu doar din scoli. E valabil si la noi.
- Nu e nevoie de media 10 la bac pentru a intra la Academia de Politie. Nu cred sa se fi ajuns macar o data la media de bac pentru departajare. Iar concurenta este relativa. Ce rost are ca sunt 8/loc (sa zicem), daca mai mult de jumatate nu iau nici macar 6 sau nu ajung la scris?
- Nu stiam ca tema lucrarii de licenta conditioneaza masteratele pe care le poti face. Poate afara, nu la noi. In Romania poti sa termini Teologia si sa faci master in fizica daca n-ai ce face si stii materia, nu te opreste nimeni.

| TheAce a răspuns (pentru NOC):

Afara nu merge treaba asta sa stii. Si in curand nici la noi nu va mai merge. Cat despre academia de politie, am o groaza de prieteni cu 10 in bac peste 9, 5 la probele fizice care nu au intrat datorita competitiei. E drept ca in ultimii 2 ani notele au scazut mult la bac dar ''crema'', adica acei 20% dintre elevi mai exista!

| NOC a răspuns (pentru TheAce):

Pe viitor, fa bine si spune despre ce anume vorbesti exact, ca eu discutasem despre mai multe lucruri.

Presupunand ca vorbesti despre master: cat timp in prezent situatia din tara este cea mentionata de mine, e irelevanta argumentatia ta. Ce se va intampla pe viitor (daca si cand se va intampla) nu prezinta interes pentru cei care termina o facultate la vara.

Peste 9, 5 la probele fizice la Academia de Politie? Sigur vorbim despre aceeasi academie? Prietenii tai te-au pacalit, la sport nu primesti note, iar bacul nu are relevanta la admitere, ti-am explicat mai sus de ce. Nu te mai lua dupa prieteni, ca rad de tine cei care chiar au fost acolo.

Tovarasilor tai le-a fost rusine sa recunoasca faptul ca erau slab pregatiti si au preferat sa dea vina pe concurenta, vai, vai, ce multi au fost. Ti-am argumentat mai sus cum sta treaba. De nu ma crezi, verifica rezultatele de la admitere si vei vedea ca o buna parte din candidatii ajunsi la scris nici macar nu a trecut de nota 6. Mare concurenta.

Sa vezi concurenta daca se vor reduce locurile, asa cum se preconizeaza.

| Angelandkiss a răspuns (pentru NOC):

Daca ai facut un colegiu tehnic si vrei sa dai la academie conteaza liceul si ce nota ai luat la bac?

| Angelandkiss a răspuns (pentru NOC):

Daca ai facut liceul tehnic si vrei sa urmezi academia de politie, conteaza sau nota de la bac?

| dydya118 a răspuns (pentru TheAce):

Nu iti trebuie 10 la bac. Daca nu treci proba fizica esti ca si terminat. Am o cunostinta care la bac a luat 7 si a intrat la Academia de Politie,, Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti. Multi obtin note mari la examene dar in realitate daca nu esti buna la proba fizica atunci poti merge acasa.

| nomoretears1111 a răspuns:

laughing)))))))))))))))))))))))))))
Trebuie, inainte de toate, sa ai cetatenie americana! De mult nu am mai intalnit o intrebare atat de... laughing)))))))))))))))
Agentii FBI sau CIA sunt recrutati din randul celor mai buni absolventi ai Academiei de Politie.

| Madalina1901 a răspuns:

Academia de politie din SUA, unde trebuie sa fii cel mai bun pentru a fi ales.