| Michaedi a întrebat:

am si eu o intrebare, pentru a face o procura pentru minor (sa plece in strainatate atunci cand este i n custodia unui parinte ) este nevoie de ambii parinti sau doar ce celalalt parinte (cel care nu are custodia).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cu cine merge minorul in strainatate.
Daca merge cu parintele caruia i-a fost incredintat atunci nu este nevoie de declaratie notariala (nu procura).
Dca merge cu celalalt parinte atunci este nevoie de declaratia parintelui caruia i-a fost incredintat, la fel si daca merge cu o alta persoana.
Atentie! De la 1.10. 2011, data intrarii in vigoare a noului Cod civil, de regula custodia este comuna, doar domiciliul minorului este stabilit la un parinte, asa ca este nevoie si de declaratia celuilalt parinte, daca nu merge cu amandoi parintii.

6 răspunsuri:
| Michaedi explică (pentru Ioandelasal):

Ms mersi

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Gresit! indiferent in a carui custodie a fost incredintat minorul trebuie acordul celuilalt parinte entru a iesi din tara!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Habar n-ai de legislatie.
Citeste art.30 din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare.
Am puternica impresie ca faci confuzie intre incredintarea minorului unuia sau ambilor parinti si stabilirea domiciliului minorului la un parinte.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Habar nu ai cat esti de prost (informat)! daca nu as fi trecut personal prin aceasta situatie, nu vorbeam ca altii in punga recum aurolacii. te pupa Gogu

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ilustrezi perfect zicala: Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Te caracterizeaza perfect! nu trebuia sa te dai de gol!