Întrebare recomandată | Casuta_Alexandru_1988 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.

Am vandut unei tipe un laptop (trebuie sa aduc la cunostinta ca laptop-ul mergea la momentul acela). Nu am incheiat cu tipa respectiva nici un act, nimic. Aceasta mi-a dat banii de care se pune problema.

Laptopul a fost tinut in conditii improprii, adica a fost astupat la momentul ala singura gaura pe care respira. Laptopul s-a stricat pentru ca s-a supraincalzit si acum da o eroare de placa de baza.

Din bunavointa am incercat sa il repar luandu-l acasa.
Acum tipa spune tare si raspicat sa ii dau banii inapoi ca eu i-am vandut un produs stricat. M-a amenintat cu politia si multe altele.

Juridic vorbind ce poate face?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Juridic nu prea iti poate face nimic daca laptopul functiona in momentul vanzarii. Fiind o tranzactie intre doua persoane fizice, nu se pune nici macar problema garantiei. Eu unul nu i-as da banii inapoi, avand in vedere ca defectul se deatoreaza exploatarii improprii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Juridic te poate acuza de inselaciune, daca poate dovedi ca laptopul era defect atunci cand i l-ai predat.
Ca sa nu fie probleme ea iti restituie laptopul si tu ii restitui banii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te poate acuza de inselaciune, dar trebuie sa divedeasca ca nu mergea in momentul in care l ai vandut.

| Hakuouki a răspuns:

Pai daca poti dovedi ca el mergea cand l-ai vandut si ca s-a stricat dupa vanzare ai putea scapa, dar ai putea fi acuzat de frauda, insa vina este in mare parte a ei deoarece nu a semnat vreun contract. Ai putea discuta civilizat, explica-i greseala facuta si incearca sa repari laptop-ul, daca nu, ii poti da banii inapoi pentru a evita complicatii legale.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Pai daca poti dovedi ca el mergea cand l-ai vandut si ca s-a stricat dupa vanzare ai putea scapa, dar ai putea fi acuzat de frauda