| zeblit a întrebat:

Am si eu o problema cu asociatia de proprietari. Este vorba despre un loc de parcare aflat in curtea blocului (curtea este inchisa si accesul se face prin intermediul telecomandei ) si eu personal nu am dreptul la un loc de parcare. Specific urmatoarele : cand am cumparat apartamentul s-a precizat faptul ca am un loc de parcare asigurat, dupa ce m-am mutat mi-au spus ca trebuie sa platesc 1000 de euro pt a avea acces, din motive personale ni mi-am permis sa cumpar. Acum dupa 6 ani masina mea sta pe strada in fata blocului la fel ca multe altele. As dori sa stiu daca am si eu dreptul la proprietate?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde tipul proprietatii blocului si terenului, respectiv daca a fost proprietate de stat sau l-a construit un proprietar privat si de ce este trecut in contractul de vanzare-cumparare.
1. Daca a fost proprietate privata si este prevazut, respectiv daca l-ai cumparat, atunci ai dreptul la parcare acolo. Daca nu este prevazut atunci va trebui sa platesti pentru el.
2. Daca blocul si terenul a fost proprietate de stat atunci ai dreptul sa parchezi, cu plata unei sume pentru amenajarea locului de parcare, banuiesc ca nu a fost facuta la constructia blocului.