| Julifer92 a întrebat:

Am o problema la asociația de proprietari! Daca eu plec în străinătate pentru 6 luni, sunt obligat să plătesc întreținerea in continuare cat nu folosesc apartamentul? Că m-au pus să plătesc în avans cat sunt plătesc și mă simt nedreptățit! Dau funda! Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Nu esti obligat sa platesti nimic in avans.
Altfel la lista de intretinere vei cotiza pentru salarii administrator si ascensor eventual electricitate bloc cam
30-50lei.

| Julifer92 explică (pentru alina2k18):

Întocmai! Că am platit cam 40 lei/lunax3 luni în avans până în ianuarie că să nu mai am treabă, mi-au spus! Da oricum,fiind nou proprietar și neștiind cum stă treaba, mi se pare cam aiurea căci dacă nu stau, nu vad de ce să plătesc, dar înțeleg până la urmă că nah, așa e treaba cu asociațiile! Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu cateva zile inainte de a pleca faci cerere de scutire de cheltuieli. In 10 zile de la sosire esti obligat sa faci cerere de reintroducere. In urma cererii esti scutit de plata cheltuielilor proprii: apa, curent, gaz, gunoi. Cheltuielile comune se platesc: salarii, curent pe scari, eventual incalzire pe scari, banii pentru fondul de reparatii si de rulment, etc. Citeste Legea 196/2018 si in special de la articolul 75 in sus!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Daca te-au pus sa platesti in avans este bine. Altfel dupa 3 luni de neplata iti pot scoate locuinta la licitatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

După 3 luni începe procedura de executare silită.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Procedura de executare silita se finalizeaza cu retinererea din venituri sau depozite, sau scoaterea la licitatie. Tot acolo se ajunge. Eu i-am spus ce se poate intampla in cel mai rau caz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

3 luni restanțe înseamnă cam 600 lei - deci e cale foarte lungă până la licitația apartamentului.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste Legea 196/2018 si apoi vorbim!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Durează ceva timp până se pot recupera datoriile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Sau plătește cel cu restanțe când este băgat în executare silită.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Doua perechi de ochelari sa-si puna cine te-a lipsit de educatie. Mai citeste o data legea si lasa-ma in pace! Nu te-am intrebat nimic si incearca sa scrii fara sa jignesti. Probabil esti din Sud si de aia nu-ti stii limita!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ma intereseaza atata cat timp nu stii sa porti o discutie fara sa jignesti. Asta-i stilul din Sud. Daca mai esti si din Bucuresti, e groaznic. Eu am terminat!

Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca nu locuieste nimeni intr-un apartament, proprietarul tot va trebui sa plateasca cheltuielile comune, pentru 1 persoana.
Cu cheltuielile de incalzire la distanta: pot fi probleme daca nu se inregistreaza inchiderea completa al incalzirii.
Totul depinde de Statutul Asociatiei de Locatari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu înainte să pleci faci o cerere și spui că din data de 1 noiembrie nu mai locuiește nimeni.

| Vehuiah07 a răspuns:

Salut.Trebuie plătit curățenia, administratorul și cam atât.Restul nu ai de ce să plătești că nu faci consum.