| AnonimulAnonim963 a întrebat:

Salut TPU. Am urgent nevoie de ajutor. Am un prieten de 17 ani care a făcut schimb de nuduri cu o fata de 14 ani (ea trimițând doar poze cu sânii) pozele pastrandu-le in telefon, dar nu le-a distribuit nimănui
Știam că era ceva cu o lege că dacă diferența de vârstă e de minim 3 ani nu pățești nimic. Totuși vreau sa vă dați cu părerea
Mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu este vorba de vreo infractiune si diferenta de 3 ani se aplica doar in cazul actului sexual cu un minor.
Si daca nu a distribuit pozele nu poate fi dat in judecata, pe cale civila, nici pentru afectarea dreptului la propria imagine.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Singura problema este una morala: fata este minora. In cazul de fata nu stim daca baiatul a 'incurajat-o' sa-si pozeze sanii sau fata a facut-o de buna voie. Pararea mea este sa stearga orice fotografie cu persoane in impostaze 'indecente' de pe telefon,calculator,tableta, pentru a fi linistit. Se pare ca prietenului tau ii plac astfel de fotografii si daca nu are stapanire de sine, poate trece la alt nivel. Incurajaza-l sa termine cu astfel de fotografii, care nu il ajuta cu nimic, din potriva il pot conduce la lucruri mai complicate. Succes.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca baiatul sau fata trimit pozele altora atunci se cheama ca s-a facut distributie /publicare de pornografie si riscati puscaria.

Este un caz celebru aici pe forum, cu 2 adolescenti care se amuza pe seama altuia care doarme si aia ii fac o poza cu pensiul in gura. Poza este facuta si trimisa intre ei, dar unul din ei a trimis-o mai departe.
In scurta vreme toata scoala, colegii, parintii si profesorii au intrat in posesia acelor poze.
Parintii copilului batjocorit au dat in judecata copilul de 15 ani si au cerut despagubiri morale de nu stiu cate mii de euro.
Baiatul si familia lui au luat in ras cererea si au igonorat-o, crezand ca nu se va intampla nimci daca nu platesc. In saptamana in care baiatul asta a implinit 18 ani, a primit sentinta cu puscaria 1 an jumate.

Acum vin si intreb, ce intentioneaza baiatul ala de 17 ani la o fetita de numai 14 ansiori, care este protejata in totalitate de lege? Evident ca are intentii de viol, odata ce ii arata prin poze, ce ii pregateste adica o puta in erectie banuiesc, asa-i?
Asadar dovada exista in telefoanele amandorura, fiind doar o chestie de timp ca fata sa fie sedusa si violata, ori sa i se intample ceva si baiatul de 17 ani sa fie raspunzator pentru tot.

Uite ca am gasit si topicul baiatului condamnat la puscarie, 2 ani mai tarziu, pentru o amarata de poza:

https://www.tpu.ro/......cum-2-ani/