| rozelor a întrebat:

Ce inseamna cerere de reabilitare, cum se procedeaza si ce acte sunt necesare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| wiviu a răspuns:

Cererea de reabilitare este un document, adresat instantei, prin care condamnatul solicita reabilitarea sa de condamnarea (sau condamnarile) executata (executate). Daca este aprobata, aceasta cerere are ca efect incetarea interdictiilor
si decaderilor ce decurg din condamnare. Cererea de reabilitare se face numai in cazul in care pedeapsa cu inchisoarea s-a executat. In cazul pedepselor cu suspendarea, reabilitarea opereaza de drept (nu mai trebuie solicitata).

Conditii pentru aprobare:
- In cursul termenului de reabilitare condamnatul sa nu fi suferit o noua condamnare. Conditia examinata are in vedere interventia unei noi condamnari si nu savarsirea unei noi infractiuni. Distinctia este importanta deoarece numai existenta unei condamnari suferite in termenul de reabilitare va duce la respingerea cererii de reabilitare, pe cand savarsirea unei infractiuni va conduce doar la suspendarea cererii de reabilitare pana la solutionarea definitive a noii invinuiri
–Condamnatul care cere reabilitarea trebuie sa aiba aigurata existenta prin munca sau prin alte mijloace oneste.
- Solicitantul reabilitarii trebuie sa fi avut o conduita buna.
- Condamnatul trebuie sa faca dovada achitarii cheltuielilor de judecata si a despagubirilor civile.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat