| KahramanYorukhan a întrebat:

Chestia sta în felul următor: un coleg de munca a tras cu un pistol AirSoft cu bile de ceramica în piciorul meu și mi-a lăsat o urma! ( el zicea ca nu a vrut sa ma nimerească) dacă fac plangere ar putea fi tras la răspundere? Țin sa menționez ca pistolul nu era al lui.

Dau Funda!
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor și pentru vătămare corporală dacă depui plângere și îți scoți certificat medico-legal. Poți cere și despăgubiri pentru trauma fizică și psihică. Acțiunea civilă (solicitare despăgubiri) se va face în cadrul procesului penal, fără a deschide proces civil separat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa-i faci plangere penala, pentru folosirea fara drept a armei, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
In primul rand trebuie sa obtii un certificat medico-legal si apoi sa ai martori.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poate sa intre la puscarie. Uite cand ai voie sa faci uz de arma: http://www.prolex.ro/2016/09/14/uzul-de-arma-cu-noile-modificari/
Mai mult, daca a folosit-o si nuera a lui si daca arma nu este inscrisa la politie, a pus-o ca lumea si el dar si detinatorul de drept. Trebuie, insa, sa mergi la medicina medico-legala.