| denisman a întrebat:

Salut, daca eu am un pistol airsoft co2 si cineva se ia de mine pe strada, il somez, trag un foc de avertisment in sus si daca nu se potoleste si vine inspre mine amenintandu-ma trag in el, patesc ceva? Mentionez ca trag in el cu un pistol airsoft cu co2. Pot pati ceva, sa fiu tras la raspundere? Eu l-am somat, am tras un foc de avertizare si daca nu se potoleste trag in el. Aceasta nu este metoda de autoaparare? Celui mai bun raspuns ii dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o metoda de autoaparare. In caz de plangere penala a victimei organele de cercetare penala si instanta de judecata vor lua sau nu in considerare legitima aparare in functie de circumstantele cauzei si probele administrate.

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Cu un pistol airsoft nu faci nimic, nu e o 'arma'. Daca vrei ceva mai bun, ia-ti ceva gen sprei cu ardei iute.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Deoarece aspectul lor exterior este identic cu cel al armelor adevarate, este interzisa folosirea replicilor in scop de amenintare, intimidare, auto aparare sau creare panica."

ART. 63
Uzul de arma neletala destinata pentru autoaparare
(1) Titularii dreptului de a purta si folosi arme neletale, destinate pentru autoaparare, pot face uz
de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare
ori stare de necesitate. :emo-yessir: