| eminescu1 a întrebat:

cum pot stii daca ultimul angajator mi-a incheiat contractul de munca fara sau cu calificativ negativ, de exemplu daca mi-am dat demisia fara preaviz. Stiu ca acea politica pe baza careia se incheie contractul de munca... Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-ai dat demisia, angajatorul ti-a cerut sa respecti perioada de preaviz si tu n-ai respectat-o atunci iti poate desface disciplinar contractul individual de munca. Aceasta se face printr-o decizie scrisa, pe care este obligat sa ti-o comunice la domiciliu, pentru a lua cunostinta de ea si a o putea contesta.
Daca nu a procedat asa, dupa ce ti-ai dat demisia si nu te-ai mai prezentat s-ar putea ca el sa fi renuntat la perioada de preaviz ori aceasta nu a expirat inca si iti mai poate desface disciplinar contractul de munca.
Pentru a afla precis care este situatia ar trebui sa te adresezi angajatorului. De altfel, la desfacerea contractului, indiferent de motiv, ar trebui sa primesti si o nota de lichidare.

| eminescu1 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc ioan foart bun raspuns, am sa ma mai interesez

1 răspuns: