| Takizo a întrebat:

Cum se manifesta autoritatea la un concert? Funda happy

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Te referi la concert muzical? Oricum e valabil la orice concert! La cel muzical :exista un dirijor care trebuie sa stie perfect partitura, oricum mai bine decat interpretii.Sa stie ritmul simfoniei, sa cunoasca in amanunt pe fiecare membru al orchestrei.Capacitatile lui. Caci daca cere mai mult nu obtine nimica.Sa stie pe dinafara masurile, adica sa poata da la fix intrarea fiecarui membru sau partitii ale orchestrei.Sa fie serios, sa respecte si pe cel mai prost.
Am asistat la 10 repetitii ale lui Sergiu Celibidache, inaintea unui concert la Atheneu.A facut din 'rahat ' -'bici' dintr-o orchestra mediocra.In momentul in care respecti aceste reguli esti 'rege', esti autoritate!
Autoritatea se manifesta prin faptul ca toti te asculta, nu prin forta (ca stau jandarmii in colt, sau mascatii), doar prin valoarea celui care o exercita, consimtita de toti, fara tagada.