| Daryusxz a întrebat:

daca am 20 de ani si vreau sa imi scot un telefon gen galaxi x j7 etc ceva bun pe abonament ma gandesc ca platesc prima luna si ceva avans dupa arunc cartela si mi-o bag pe a mea si nu mai platesc nimic, dau teapa, imi da oare telefon si imi poate face ceva? Fara raspunsuri inutile ca nici nu le bag in seama.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa dai teapa, ca abonamentul merge inainte si dupa 3 luni de neplata se opreste, dar apar recuperatorii de datorii, care te hartruiesc, fiind nevoit sa platesti cu dobanda, de 2 ori pe atata plata telefonului si a abonamentului.
Sa vezi ce frumos este cand esti executat!
Datoria merge la ANAF si ei au dreptul sa iti ia salariul daca datoria ajunge la o anumita suma si este raportata.
In orice caz, o asemenea teapa te afecteaza teribil pe viitor, ca vei fii listat intr-o lista nationala cu "rai platnici" si nu mai poti lua alte credite bancare, sau de alta natura.
Dar pana nu o patesti tu, nu vei stii ac nu se mai poate fura si insela in Romania. S-au desteptat si romanii si acum, iti iau salariul!
Ah, am uitat sa-ti spun, cum telefonul este pe abonament, este BLOCAT pana la terminarea contractului. Daca schimbi cartela el nu se poate debloca si nici folosii.

Oricum, un abonament nu poti face decat daca ai dovada ca nu ai alte datorii si ca ai salariu, fiind practic verfiicat la anaf si pe lista aia de rai platnici.

5 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Daca castigi bine cumparai bunicii tale un mobil de care este multumita si plateste abonamentele ei pana expira contrctul, asa dovedesti ca esti un nepot de valoare
nu este bine sa tragi tzepe poti cauza si tie si bunicii mari neplaceri
ajutati bunica, nu da tzepe ca poate ajungi unde nu e bine
nu razbunarea este solutia ea este sti tu

| Daryusxz explică (pentru LasleaIoan1972):

Mda sa stii ca asa e mai intelept doar ca auzeam povesti de la tovarasi cum ca cineva a loat in rate de la eMAG lucruri de 10.000 lei si a plecat in Germania si dupa 6 ani se anuleaza si figuri cu tepe din astea la abonamente, fie bv lor mai bine stau pe... mea. Ti-as da funda aia doar ca Anna mi-a explicat detaliat ce intrebasem si mai citisem pe google ca s-ar putea intampla, numa bine.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Daryusxz):

Nu am venit aici pentru premii
am venit sa ajut
asa ma simt eu bine sa ajut sa fac o lume mai buna asa cat pot

| Daryusxz explică:

App lucrez daca conteaza daca e sa dovedesc ca pot plati si am de unde nu e problema castig bine dar pe bunicamea tot a combinato ca ii da telefon si din astea sa prelungeasca 3 abonamente si plateste aproape 200 de lei aia de la Orange si noa mas razbuna sa zic asa ca i-a dat un parlit de LG k4 si ceva cu clapeta. Am auzit ca multi fac asa.

| Liviu a răspuns (pentru Daryusxz):

Esti copil, baga bine la cap, smecherasi din astia ca tine am fumat destui, la cati le-am zis aveau replica " Ce stii tu ma, esti cuminte, esti prost... " toate se incetau peste 2 3 ani cand se puneau la casa lor, serviciu, familie, copii uniii din ei.Si poate aveau nevoie de 1 mil imprumut doua, nu ii dadea nimeni.mai ales banca sau orice alta sucursala de dat bani. Acum plateste din urma, are vreo 20 de milioane de dat, a ajuns sa ii puna oprire din salariu.Acum cand ii zic"Ce faci ma, cum e? mai sunt prost?" tace si se uita in jos happy fa ce vrei, dar in ziua de azi sa fi smecher, inseamna sa fi pe *** ta, intelegi? nu sa recurgi la rahaturi sa scoti 2 lei din un telefon mobil ca ultimu drogat happy ai grija, anturaju distruge vieti