| LuKhZa a întrebat:

De cateva zile m-am gandit sa imi achizitionez un aparat de electrosocuri sau un baston telescopic.
Acum intrebarea este,daca sunt prins cu ele la mine sunt pedepsit penal, chiar daca intentionez sa le folosesc doar pentru autoaparare? Sunt un tip firav si nu cred ca as face fata la o lupta cu pumnii..Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| ALGator a răspuns:

Este pericolul așa de mare ca in locul unde trăiești, in cercul în care te învârti, să fii atacat?
Poate e mai simplu și sigur să schimbi gașca, locul, obiceiul. Întotdeauna poate fi un altul care o are și mai mare. Arma.

| tommysipunct a răspuns:

Din pacate este ilegal... Tot ce poti sa faci este sa mergi la sala si sa mai pui niste muschi si dupa ce practici karate sau alt sport de auto aparare