| Adyspeed a întrebat:

Daca imi iau un baston telescopic de autoaparare dupa mine si am prombleme cu cineva, si il bat rau am probleme oare cu politia? big grin funda

Răspuns Câştigător
| akaleesh20 a răspuns:

Bastonul telescopic este o arma alba.

Se poate folosi legel in regim de autoaparare doar de politisti, jandarmi, cadre ale apararii( agent de paza).
Tu ca persoana publica nu ai voie sa folosesti o astfel de arma in legitima aparare, nici macar sa te gaseasca cu ea la tine, mai ales sa bati cu buna stiinta pe cineva. Macar sa atingi pe cineva cu el si vei avea de-a face cu politia. Ti se va face doosar penal pentru vatamare corporala, vei avea cazierul patat, si daca persoana te da in judecata poti sa ajungi si la mititica.
Eu iti spun sa nu te joci cu astfel de lucruri pentru ca nu merita sa iti bati joc de tineretea ta.

Mai bine te bazezi pe tine si pe un spray cu piperwinking

| Adyspeed explică (pentru akaleesh20):

Pai si spray-ul am voie? nu e considerat tot o arma?

| akaleesh20 a răspuns (pentru Adyspeed):

Cu spray ai voiewinking noi ca femei mereu umblam cu asa ceva la
noi. cu spray-ul nu poti sa batihappy

13 răspunsuri:
| bogdan1004 a răspuns:

Nu cumpara un baston, ai vazut raspunsurile de mai jos, se folosescte de catre organele de stat(mai ales Jandarmi), daca chiar consideri ca ai nevoie sa te aperi du-te si fa-ti permis de port arma, Dar ai grija ca sa il ai in casa intr-un seif si sa stii doar tu codul ca sa nu ai treaba cu Politia.Nu trage cu el nici daca cineva vrea sa te bata intai someaza-l:Stai, nu te apropia de mine am pistol. Daca nu vrea si se apropie spune-i:Stai ca trag.Si tragi un foc de arma in aer ca avertisment.Doar daca te ataca tragi dar la picioare. Dupa ce l-ai imobilizat suna la 112 (ambulanta si politia) nu te apuca sa il omori ca atunci cu totul ca ai fost in legitima aparare poti sa ajungi la inchisoare

| bogdan1004 a răspuns:

Apropo bastonul acela e asa http://www.military-shop.ro/Autoaparare/Bastoane/Tonfa-autoaparare nu ce vrei tu telescopic

evenso
| evenso a răspuns:

Este ilegal sa porti asa ceva cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum l-ai bate, daca iti face plangere scoate certificat medico-legal si te da in judecata eu cred ca o sa ai probleme si ceva "notite" in cazier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te duci frumos si faci cerere, indeplinesti toate conditiile si cu putin noroc obtii permis port arma, si o poti lua cu tine peste tot atat timp cat este in teaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cu mana libera daca bati pe cineva se numeste "vatamare corporala" si te alegi cu un dosar penal. Cu un baston care este considerat arma alba devine si mai complicat. Starea de legitima aparare este stabilita in concreto de catre instanta in functie de probele administrate.

| iKronstadt a răspuns:

Ce faci, bai, ai dat funda? laughing
Amice, bastonul telescopic NU ESTE CONSIDERAT ARMA ALBA, conform legislatiei in vigoarewinking
Este ca si o... surubelnita laughing Poate ca tu foloseai bastonul pentru a te apara de soareci prin beci, nu?
De exemplu, ma agreseaza un inconstient in trafic, unul care si-a luat carnetu' pe pile. Smulg antena de la statia radio (este destul de zdravana) de pe capota, si-l bat peste trompeta pe nesimtit pana ii creste temperatura. Politia spune ca este arma, eu spun ca serveste in cu totul alt scop.
Eh, daca te duci "pus pe treaba" cu bastonul la tine... te-as corecta chiar eu. Sincer!

| Gogu06 a răspuns:

Batel si apoi poti sa spui ca nu era bastonul tau ca ala a venit sa te bata u i-ai luat bastonul si l-ai ars. E considerat arma alba. Eventual suna si la politie si reclamal. Eu asa am patit, s-au luat unii beti de mine i-am batut, si dupa 1luna de zile m-am trezit cu politia la usa si cu aia ca aveau certificate medicolegale, pentru un nas spart si cateva julituri.

| victorr_3274 a răspuns:

Mai bine iti iei spray cum ti s-a spus si daca cineva are intentie de bataie il somezi sa nu se apropie. Daca se apropie, apesi putin pe spray si el nu mai vede bine si tuseste. Sa nu tii apasat prea mult ca-l bagi in spital.

| ihategipsy a răspuns:

Da este ilegal este catalogat ca arma deci stai linistit ia-ti un spray cu piper ca daca ai dat cu bastonul dosar penal
+vatamare corporala

| Florin_George_1994 a răspuns:

Eu unul nu vad de ce sa fie ilegal. Este o arma de autoaparare, adevarat. Este foarte periculoasa cand bati rau pe cineva, adevarat. Insa aceasta arma se vinde in aproape orice magazin din domeniu. Daca ar fi legala doar pentru politie si jandarmerie nu s-ar mai vinde; li s-ar da doar lor. Din moment ce oricine poate intra in posesia lui printr-o simpla factura, consider ca este legal.