| Adri2000 a întrebat:

Doresc să achiziționez o armă airsoft și am o întrebare:
1) Pentru a o purta în locurile publice, pot merge să o înregistrez cumva la poliție sau ce trebuie să fac pentru a o putea purta mereu asupra mea?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general ai voie, dar nu in toate locurile sau la toate evenimentele.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, pentru replicile de arme tip airsoft nu ai nevoie de altceva decat varsta minima de 18 ani.

| Adri2000 explică (pentru Ioandelasal):

Da, știam asta, dar din ce am înțeles nu ai voie cu arma la tine sau pe tine, asta vreau sa stiu, am voie să o port mereu după mine?(locuri publice, magazine, piețe, etc.)

| Salontanul a răspuns (pentru Adri2000):

Citeste legea: La articolul 2 punctul III, poziţia 6 ind. 1, are următorul cuprins:
„61. arme de agrement - arme şi dispozitive neletale, inclusiv cele de tip air-soft şi paint-ball, construite pe principii asemănătoare armelor care nu folosesc muniţii, ce aruncă proiectile nemetalice şi sunt destinate a fi folosite în spaţii special amenajate în scop recreativ; sunt incluse în această categorie şi arcurile;"
"(4) Armele neletale din categoria E din anexă pot fi deţinute şi, după caz, purtate şi folosite de către persoanele fizice şi juridice, fără îndeplinirea procedurilor de înregistrare sau autorizare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege."
"(4) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.
(5) Sunt interzise portul şi folosirea armelor prevăzute la alin. (4) în locuri publice.
(6) Armele prevăzute la alin. (1) - (4), pot fi transportate de la domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă al deţinătorului la locul unde urmează să se desfăşoare activităţile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt ţinute în husă sau bagaj şi nu sunt încărcate cu muniţie." In proiectul de lege sunt prevazute si sanctiuni pentru nerespectarea dispozitiilor legale.

| Adri2000 explică (pentru Ioandelasal):

La cifra 1) litera b) scrie de arme neletale care nu sunt autorizate, daca merg și o autorizeze, o pot purta? Sau ce înseamnă autorizare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adri2000):

Autorizatie trebuie obtinuta pentru alte categorii de arme, respectiv cele prevazute la lit.C din Anexa la legea 295/2004, Arme şi muniţii neletale supuse autorizării si nu pentru replicile de arme tip airsoft.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adri2000):

In general ai voie, dar nu in toate locurile sau la toate evenimentele.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

Răspuns utilizator avertizat