| Musca88 a întrebat:

Salut TPU, e legal sa merg cu bicicleta pe sosea/marginea soselei daca am 16 ani? De exemplu vreau sa merg in comuna alaturata la 7km distanta.

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Da, este cât se poate de legal, pentru că bicicleta este vehicul, iar vehiculele circulă pe carosabil (drum care permite circulația vehiculelor rutiere). În caz că ești oprit de vreun polițist, trebuie să ai doar un act de identitate la tine. Dar nu o să te oprească nimeni. Îți garantez asta.
Eu unul circul de cel puțin trei ori pe săptămână între comunele din Ilfov, iar poliția m-a oprit doar o singură dată, pe perioada carantinei din 2020. În rest, nu o să ai probleme.
Cu bicicleta poți merge oriunde, în afară de autostrăzi și drumuri care interzic accesul bicicletelor (cum ar fi șoseaua Kiseleff din București).
Ca o notă:
- dacă mergi noaptea, bicicleta trebuie echipată cu far și stop; obligatoriu lumină albă în față, lumină roșie în spate.
- casca e recomandată, nu obligatorie
Îți urez numai bine!

1 răspuns:
| Avincis a răspuns:

Personal stiu ca ar fi legal, dar nici nu am auzit ca ar fi ilegal.