| BogdanIonut23 a întrebat:

Este legal sa construiesti o casa pe 116 metri patrati. Daca DA\NU vreau si un argument si o lege prin care arati acest lucru.Cel mai bun raspuns are FUNDA! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Este legal, atata timp cat respecti celelalte limitari. Un arhitect cu experienta din localitatea respectiva cunoaste cu siguranta detaliile de urbanism valabile si precum si exceptarile care pot fi obtinute, in functie de particularitatile suprafetei respective.
Poti sa iti spun ca stiu o viluta construita pe 143 mp, cu garaj, curte si o suprafata utila foarte generoasa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevederi legale privind suprafata pe care sa construiesti, eventual sunt prevederi in regulamentul de urbanism al fiecarei unitati administrativ-teritoriale.
Exista anumite prevederi in Codul civil, privind distanta fata de limita proprietatii, de picatura stresinii si distanta de vedere asupra proprietatii vecine.