| OnnyMady a întrebat:

Cat te ajunge sa construiesti o casa la cheie de aproximativ 100mp patrati, facuta din caramida?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

De la 40.000 de euro in sus, fara compromisuri si fara finisaje de lux.
Pretul la cheie este foarte greu de estimat. Daca pana intr-o anumita faza poti estima costul materialelor (beton, caramida, lemn, desi si aici conteaza numarul de nivele, grosimea peretilor, tipul planseului etc) la finisaje costurile difera enorm. Astfel, poti folosi usi de MDF, la 250 ron/buc sau usi de lemn de la 250 de euro in sus, faianta si gresie de 20 ron/mp sau de 200, parchet laminat la fel, geamuri din lemn stratificat, cu roleta electrica sau geamuri de PVC turcesc, poti alege o cada de baie de 300 de lei sau una de 2-3000 de euro. Acelasi lucru se repeta la invelitoare, la instalatiile sanitare, electrice si de incalzire, la tencuiala exterioara, la termoizolatii si practic la cam tot ce tine de finisaj. Si difera foarte mult si in functie de manopera, pentru ca e una sa faci totul singur si alta sa platesti o echipa de mesteri sau o firma.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Depinde de foarte multe!
Dacă ți-o construiești singur este una, dacă folosești și meseriași este alta, iar facă o face o firmă, costurile sunt și mai mari.
Depinde și ce materiale folosești și ce grosime au pereții, acelei case.
Dacă este numai parter sau dacă este parter și un etaj.
Dacă are sau nu beci / pivniță!
Depinde de finisaje, din ce faci instalațiile sanitare, șamd.
Depinde și de sistemul de încălzire folosit!
Oamenii la țară fac la început 2 încăperi mici ==una de locuit și alta care este baie și bucătărie==din materiale mai ieftine, nu cărămidă, și pe măsură ce fac rost de bani, cumpără materiale de construcție și măresc casa, iar la urmă demolează primele 2 încăperi și le fac și pe alea din materiale bune.

| ServicePC a răspuns:

Preturile sunt orientative, intre 320 si 350 EUR/m2

| JustLife a răspuns:

2 miliarde cam asa

| bestproiect a răspuns:

Valoarea unei case din caramida, la cheie, poate porni de la circa 33-35000 euro( toate cheltuielile incluse) Pentru modele case, planuri, vizitati www.bestproiect.com

| mirko67 a răspuns:

Regis a spus bine, minim 40000 euro, dar fara pretentii.