| Alexutzu_Ely_1996 a întrebat:

ieri mi-am luat o teapa grava.Am dat o bicicleta( mtb) in valoare de 5 mil si i-am dat si diferenta de 70 lei pentru un iphone 4s replica(fake).Eu nu ma pricep la iphone si cand m-am intalnit cu el avea 5 la suta bateria si numai merge sa probez camera. Ajuns acasa am conectat cablu la pc si vad ca are interna abia 1mb! Mi-am dat seama ca e fake si am inebunit.Cu politia ce sa fac am sanse cv? am conversatia lui pe fb si poze
si contaacte in tel asta fake.Astept rapsuns multumesc dau mareeeee funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Poti scrie asta in plangere. ce mai stai pe internet? du-te la politie

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ar trebui sa-i ceri sa-ti restituie bicicleta si banii si tu sa-i restitui telefonul. Daca nu vrea atunci poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune. Conform noului Cod penal, citez:
ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| JohnnyBi a răspuns:

Fain. cum faci tu afaceri cu telefon cu 5% baterie si fara habar de diferente intre fake si originale. eu zic ca o cam meriti. invatatura de minte sa mai mergi pe incredere. nu te lua dupa gagiul asta, la 570 lei daca esti atent gasesti 4s original, doar sa cauti atent.

acum, nu am venit sa iti fac morala. poti depune plangere pentru inselaciune impotriva gagiului astuia cu conditia sa stii date despre el (nume, prenume, nr de telefon, etc). adaugi la plangere conversatiile si tii telefonul ca proba. bafta multa la incercat sa demonstrezi adevarul doar cu texte si mesaje si declaratii (deci fara dovezi bune)

| Alexutzu_Ely_1996 explică (pentru JohnnyBi):

Au fost si camere de filmate pe acolo eram afara la flanco si aveau amere deci se vede pe camera cum eu vin ma dau jos dupa bicicleta probez si el pleaca cu bicicleta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Alexutzu_Ely_1996):

Poti scrie asta in plangere. ce mai stai pe internet? du-te la politie

| johnnny123 a răspuns:

Din pacate nu prea cred ca ai vreo sansa cu politia. Este foarte greu sa demonstrezi ca el ti-a promis un IPhone original si ti-a dat o replica, daca ati avut doar o intelegere verbala.

Exista infractiunea de inselatorie, dar in cazul tau este imposibil de demonstrat. I-ai dat o bicicleta, ti-a dat un telefon. In plus, pretul unui IPhone 4s original ar fi fost mult mai mare de 570 lei.

| Alexutzu_Ely_1996 explică:

Da dar zicea ca il are de 2 ani si eu am zis in sinea mea ma la aproape 600 lei un 4s de 2 ani e bine