| hannah527wtw a întrebat:

Implinesc 14 ani pe data de 23 mai si vreau sa stiu daca pot sa ma duc in ziua de 23 sa-mi fac buletinul, sau mai tarziu?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge sa depui actele pentru prima carte de identitate, acestea se pot depune la implinirea varstei de 14 ani, in termen de maximum 15 zile de la aceasta data, conform OUG 97/2005, rep. în 2011, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 12.(1) Începând cu vârsta de 14 ani, cetăţenilor români li se eliberează acte de identitate.
  (2) În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei prevăzute la alin. (1), cetăţenii români sunt obligaţi să solicite eliberarea actului de identitate."