| anonim_4396 a întrebat:

Buna, vreau sa stiu cat timp înainte cat mai rapid sa împlinesc 18 ani îmi pot schimba buletinul dupa ce ai împlinit 17?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii CI actuale.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Adica cu 5 luni înainte sa împlinesti 18 ani? si te poti numi major dupa? adica avand buletin nou

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 8 ore | Alexia31105 explică (pentru Ioandelasal):
Adica cu 5 luni înainte sa împlinesti 18 ani?"

LUL dude, la tine 180 de zile inseamna 5 luni?!?!?!?

"si te poti numi major dupa? adica avand buletin nou"

LUL DE LUL DUDE, nu conteaza ce spune legea, in realitate, dupa asa intrebari si aritmetica PE DINAFARA, mi-ar fi rusine daca ti-as spune major, ORICUI I-AR FI RUSINE sa te numeasca major... ORICUI, chiar si dupa ce ai implinit 18... "oficial"

GEEZAZ, ca mare e gradina lu' D-zeu si multi mai sar si gardul

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape cu 6 luni. Si, de regula, major esti doar de la 18 ani, nu are importanta cand preschimbi cartea de identitate. Exista si 2 exceptii: cand te casatoresti intre 16-18 ani sau obtii o hotarare judecatoreasca, tot intre aceste varste.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 37. Noţiune
Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singurã acte juridice civile.
ART.38. Începutul capacitãţii de exerciţiu
(1)Capacitatea de exerciţiu deplinã începe la data când persoana devine majorã.
(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART.39. Situaţia minorului cãsãtorit
(1) Minorul dobândeşte, prin cãsãtorie, capacitatea deplinã de exerciţiu.
(2) În cazul în care cãsãtoria este anulatã, minorul care a fost de bunã-credinţã la încheierea cãsãtoriei pãstreazã capacitatea deplinã de exerciţiu.
ART. 40.Capacitatea de exerciţiu anticipatã
Pentru motive temeinice, instanţa de tutelã poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplinã de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi pãrinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie."

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

6 luni scuza-ma pe minelaughing)))
Ai raspuns cumva la întrebare, brizbrizzzzlaughing))))
Hai ca m-ai amuzat rau, du-te culca-te stai jos, ai 4laughing)))
Nu stiu frate de ce mai raspundeti daca nu raspundeti la întrebare

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul e NU
major nu te face buletinul, ca l-ai schimbat, ci legea, care spune ca pana la 18 ani esti minor... punct

in plus, cu toate ca, tu crezi ca daca ai facut o greseala mica cu 5 luni in loc de 6 atunci eu exagerez, totusi, ai postat cum ca vrei in continuare raspuns, dupa ce Ioandelasal chiar ti-a dat litera legii si scrie clar in raspunsul lui:
"(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani."

in plus ti-a mai dat:
"Pentru motive temeinice, instanţa de tutelã poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplinã de exerciţiu."

NU am auzit NICIODATA de un caz in care legea asta sa fi fost aplicata in practica, iar in rrrrominica nu exista absolut nici o solutie sa fi declarat adult inainte de 18 ani, in state poti sa devi emancipat, insa la noi nici nu exista conceptul

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Da ok very interesant la cum explici sigur ai 30+ ce nu îmi dau seama e daca esti fata sau baiat

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci blushing