| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! In urma cu 2 ani, m-am inscris in partidul AUR, fiind mai mult luat de valul de entuziasm ce inconjura acest partid, iar acum cu atat mai putin ma identific cu cele promovate de ei. Problema este ca m-au sunat sa imi ceara o cotizatie de 100 lei, pe care evident, nu am platit-o, fiindca pur si simplu nu vad rostul sa o fac ( tocmai am terminat scoala si sunt la faculta, deci nu am nici o sursa de venit ). In seara asta, m-a sunat cineva de la ei de la filiala, spunandu-mi ca cica vrea sa ma bage pe lista sa merg la anul la sectia de votare, unde se da 800 lei pe zi, prezenta fiind de 5 zile acolo, dar cica au o problema cu asta ca m-ar lua, dar nu le-am dat cotizatia asta, si pana maine sa le dau banii daca vreau sa merg la sectia de votare din partea lor. Eu sincer, suspectez ca e ceva teapa, numai sa scap milionu' si sa ma lase balta, ca de unde si pana unde le pasa lor atat de mine, sa imi mai si dea 800 lei × 5 zile?
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Este teapa. Daca nu iti e musai sa ai acest numar de telefon pe care il ai, il poti schimba si scapi de ei.

Intr-adevar se cere o citozatie in partide. Am fost si eu implicata intr-un partid cu ani in urma dar nu am platit cotizatia...Cand am vrut sa platesc lunar, toti erau la tigara, la o laba (sa ma iertati de expresie ) si m-au intrebat unde ma grabesc? Asa corecta sunt? Este timp sa platesc mi-au spus... Apoi dupa ceva timp ne-am trezit ca ne cer pe lunile de cand activam si nu am mai platit nimic.Am si renuntat la ei, nu m-am mai dus, intre timp am schimbat si numarul de telefon si cu asta basta.

38 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"fiind mai mult luat de valul de entuziasm ce inconjura acest partid"

vezi ca ai scris gresit entuziasm.

trebuia sa scrii extremism, homofobie si prostie pura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Prostia nu e chiar pura. Multi oameni rezoneaza cu retorica haurista. Daca stau sa fac abstractie de faptul ca e o racheta moscovita de destabilizare cum a fost si coalitia pentru familie la vremea ei, gasesc destule motive ca si eu sa sustin adunatura asta. A, da, si ar trebui sa fac abstractie si de adunatura de nemernici penali si imbecili adunati sub stindardul haur.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"gasesc destule motive ca si eu sa sustin adunatura asta"

nu te credeam adeptului violentei crestinesti... eu atat am vazut la ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu timpeala aia, ci unele sloganuri privind anticoruptia si politicile economice. Bine, e clar ca sunt doar sloganuri si nu au cu cine sa le implementeze, clar. Plus ca faptul ca sunt homofobi si pupatori de moaste, cel putin la nivel declarativ, e un mare NO-GO pentru mine. Mai bine imi maninc mina decat sa pun stampila pe ei.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru LohneheriusAy):

"Nu ma intereseaza politica asta de 2 lei"

Si atunci ce cauti in partidul ala? Niste banuti moca?

"Nu stii sa dai un raspuns pertinent"

Raspunsul meu a fost foarte pertinent. Al doilea, ce e drept. Dar trebuia sa il si intelegi putin.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Cate tampenii ai scris.

Cum sa te inscrii ca minor intr-un partid?
Cum sa dai apa la moara unui partid in care nu crezi ba chiar le dispretuiesti principala linie de comunicare - religia?
Si ce credeai ca daca te inscrii in mizeria aia si vor ajunge la putere vei fi salvat? Crezi ca daca distrug economia si democratia nu o sa suferi si tu?

Plus de ce sa fi vazut bani de la ei? Asta e menirea unui membru de partid, sa aduca bani, nu sa primeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Despre ce teapa vorbesti omule?
Tu inca dupa atatea discutii aici nu te-ai prins inca ca orice membru de partid e obligat sa cotizeze?
Ai citit macar raspunsurile?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Inca odata, cat de greu este sa intelegi. Esti membru de partid trebuie sa platesti cotizatie.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Bai la ce greu de cap esti... chiar te potrivesti in partidul ala.

Tu intelegi faptul ca fiind membru de partid trebuie sa platesti cotizatia?
Tu intelegi ca daca nu platesti cotizatia nu mai esti membru de partid?

Sa fii trimis la sectia de votare prima conditie e sa fii membru de partid. Asta inseama sa platesti cotizatia. Pe urma ca te trimit sau nu e alta discutie. Daca e clar ca nu vei fi trimis daca nu platesti cotizatia.

Ce e asa de greu de priceput?

Acuma fie vorba intre noi, ce sa cauti tu la sectia de votare daca nu intelegi treaba asta banala cu cotizatia? Probabil te vor trimite pentru a face scandal acolo, cam asta face Aur.

| Catrice a răspuns:

Ai vrut partid acum plăteștilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns:

800 lei sunt pentru toate 5 zilele.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Suma este la fel indiferent la ce partid ești sau nu ești la nici un partid.

| anonim3248 a răspuns:

Ești unul de la masă care dă ștampila și buletinele de vot.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns (pentru LohneheriusAy):

S-au dat 700 lei la ultima votare pentru 5 zile pentru ce am scris eu, 800 lei sunt pentru toate cele 5 zile.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Uite aici dacă chiar visezi că o să iei 4000 lei pentru 5 zile.
https://votcorect.ro/......de-votare/

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Esti materialul ideal pentru haur. Nu esti in stare sa intelegi un concept extrem de simplu, dar parca ai vrea sa iti iasa si tie ceva...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact, votanul perfect aurist.

"sa se faca domle"
"sa mi se faca domle"
"Ce? trebuie sa contribui si eu? Nu se poate asa ceva, eu nu dau nimic, hotii, huooooo"
"sa mi se faca domle"

| goguPatent a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Hahaha.
M-am mai linistit putin.
Cand am citit intrebarea mi se parea ca esti un tanar putin dezorientat si ca Aur a ajuns la tine.
Dar nu, esti materialul lor perfect.
Faci doar scandal fara as intelegi nici un storp din realitate si atat.
Fix esenta partidului.

| Sistemulxxl a răspuns:

AUR nu minte. Ai ales bine sa te inscrii la ei. Ai sa primesti banii din sumele care se aloca pentru alegeri.
Oricum vor fi Castigatorii a 30% din parlament si guvern.
Daca nu apar altii si mai duri eu pe ei am sa-i votez.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Bravos. Si dupa ce se aliaza cu pesedeii, ce propui sa faca mai intii - lagare de munca pentru atei si corporatisti sau sa dea foc literaturii neconforme? A, nu, gata. Stiu! Sa inceapa prin a lua de la toti care au salariul peste 3000 RON si mai mult de 1000 EUR in conturi si sa se dea la saraci! Asta dupa ce se dau macar 5 milioarde de epuroi la bor, desigur!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Si eu, dar mai exista unii religiosi care au un simt al realitatii. Eu nu vreau sa ii fac pe altii sa gindeasca ca mine, dar vreau sa ii fac SA GINDEASCA. Problema e ca multi dintre ei nu gindesc, doar sunt efectiv niste oi ghidate de altii. Nu o sa fii lichidat, ci o sa fii muls, stai tu calm. Nu te baga nimeni in biserica cu forta, insa iti baga mina in buzunar cu forta. Uite toate scumpirile care genereaza bani la buget mai mult decat producatorilor sau retailerilor, uita-te la atrocitatile fiscale care se discuta. Si am doua firme in administrare, stiu ce vorbesc. Din pacate.

| Holiday a răspuns (pentru Sistemulxxl):

"AUR nu minte."

AUR esista doar pentru ca exista analfabeti functional.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Am fost intr-o asemenea comisie de votare si NU am primit nici un ban, fiindca toate acele posturi sunt luate sunt oferite VOLUNTARILOR, care nu au cazier patat, nu au dosare penale pe rol, amenzi samd.
Eu cred ca este o mare teapa, de la ala care te-a sunat sa le donezi bani.

Răspuns utilizator avertizat