| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Ideea e urmatoarea: am vrut sa merg ca si observator la o sectie de votare. Tot ce am oferit a fost numele meu si un nr de telefon pe whatsapp (asta fiind undeva luni). Am fost anuntat abia vineri undeva pe la 12 noaptea ca am fost ales, moment in care deja am crezut ca nu se mai intampla nimic si mi-am facut alte planuri. Dar am zis ca nah, hai ca poate totusi merg.
Ceea ce nu mi-a placut totusi este ca am fost chemat si in Ferentari si la Universitate pentru a ridica delegatia (nu aveam timp intr-o singura zi sa merg in ambele locuri) asa ca am zis ca nu ma mai duc nicaieri.
-nu am semnat niciodata nimic cu acest partid
-nu mi-am dat acordul scris nicaieri, nici nu stiu cum arata oamenii astia
Mai pe scurt tot ce au de la mine e un nume si un nr de telefon.
Azi cand m-am trezit am vazut un mesaj cum ca toti cei ce nu s-au prezentat la sectie pot fi sanctionati de primarie cu amenzi de pana la 2500 de lei.
Stiu ca asa ceva nu se poate. Insa exista vreo alta modalitate prin care as putea fi sanctionat de ei?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost doar pentru observator nu au ce sa-ti faca.
In schimb, daca ai solicitat sa fii membru in sectia de votare si nu te-ai dus, situatia se schimba, conform L.33/2007 neprezentarea membrilor constituie contraventie si se poate sanctiona cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.

| Cristian_David_1994_i8bq a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu ca si observator am vrut. Dar din moment ce nu am semnat nimic si nu mi s-a prezentat niciun document, nu stiu ca ce anume am fost trecut acolo.
Presupun ca inca o pot contesta fara probleme daca ei nu pot dovedi ca eu am fost de acord cu asa ceva, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian_David_1994_i8bq):

Da, daca te amendeaza poti face plangere contraventionala, la judecatoria de care apartii.

| JohnnyBi a răspuns:

Ai semnat vreun contract? daca nu, nu au ce sa iti faca. si daca iei amenda, o contesti in instanta si ai castig mai mult ca sigur

| Cristian_David_1994_i8bq a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu am semnat absolut nimic. am vorbit pe whatsapp cu cineva sa ma bage si le-a dat numele si nr meu de telefon