| relu65 a întrebat:

Salut TPU.Lucrez ca Agent securitate la o firma de paza privata.Sunt incadrat cu salariul minim si prestez 160 ore pe lună.Din luna Ianuarie primesc pe card un salariu de 2017 lei si 200 lei valoare bonuri de masa.Este corecta aceasta suma de 2017 lei. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.900/2023 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, citez:
  "ART. 1
  Începând cu data de 1 octombrie 2023, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include indemnizaţii, sporuri şi alte adaosuri, la suma de 3.300 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 165, 333 ore pe lună, reprezentând 19, 960 lei/oră."
Este corect salariul primit de tine, avand in vedere ca tu lucrezi numai 160 ore pe luna si salariul net de 2.079 lei este pentru 165, 333 ore pe luna.

| relu65 explică (pentru Ioandelasal):

Cred că m.am lămurit.Multumesc.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pare corectă dar pe contract ce scrie?

| Lupică27 a răspuns:

E corect pentru ca tu primesti si bonuri si depasesti minim pe economie.

| adryang78 a răspuns:

La salariul minim de 3300 de lei ar trebui să primești net 2079.