| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea a fost lovita de o masina pe trecerea de pietoni, nu intru in detalii doar ca a fost vina celui care era la volan. Mama a avut infundare la rotula plus multiple contuzii si edeme. Toate actele sunt 100% legale si in regula, dar din pacate soferul ofera marturii false si cere recurs. Intrebarea mea e: daca as merge si eu la recurs cu mama ce reguli trebuie sa respect acolo? Sunt niste reguli de etica, de legislatie? Ce pot sa patesc daca din intamplare ii scap o injuratura sau fac scandal ce pot sa patesc? Multumesc.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-i așa, nu e necesară aprobarea procurorului.
Atunci, la locul accidentului, dacă a fost chemată politia, puteai solicita chiar tu să se analizeze imaginile video, mai ales că accidentul putea fi privit din toate unghiurile, dacă zici că prezenta camerelor de supraveghere erau pretutindeni.
Dar dezavantajul e că... înregistrarile video NU sunt păstrate cu lunile, poți doar spera că politia a păstrat deja o copie a înregistrarii, atasata la procesul-verbal, ori la dosar.

" Conform Deciziei nr. 52/2012 cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal folosind supravegherea video ca principal mijloc, legislatia din Romania prevede ca perioada de stocare a informatiilor si datelor ce rezulta din folosirea sistemelor de supraveghere video trebuie sa fie direct proportionala cu natura si scopul prelucrarii datelor, insa sa nu depaseasca mai mult de 30 de zile, exceptie facand situatiile „expres reglementate" prin lege sau a cazurilor ce au la baza un motiv intemeiat.

Mai mult decat atat, legea prevede ca dupa expirarea termenului mai sus mentionat si stabilit de catre operator, inregistrarile in cauza vor fi eliminate, fie prin stergere, fie prin distrugere, in functie de natura suportului pe care acestea au fost stocate."

Oricum ar fi, nu prea cred că șoferul va scăpa nepedepsit.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula principala este sa stai linistit si sa nu conturbi sedinta de judecata. Daca o faci poti fi dat afara si amendat.
Nu conteaza ce spune soferul, conteaza ce spun probele administrate in cauza. Indiferent ca n-are dreptate tot are dreptul sa atace hotararea primei instante.

| darrio2007 a răspuns:

Din august pana acum ce ati facut?

| Comunity a răspuns (pentru darrio2007):

Din August pana in Decembrie toata documentatia medicala, legala este la zi, l.am dat in judecata adica pe scurt tot ce trebuie de facut, te asigur ca nu am omis nimic din demersurile legale. Din pacate soferul este cadru militar(nu am mentionat asta) si el este anchetat de procuratura militara, ei ne.au zis ca o sa primim un raspuns, dar singurul raspuns a fost recursul.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Comunity):

Parerea mea este ca nu scapa fara pedeapsa orice cadru militar este el.Singurul lucru foarte posibil este sa primeasca o sanctiune minora, pentru ca Romania si deoarece coruptie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Comunity):

A fost Politia la locul accidentului? Daca da, ar trebui sa aiba dosar penal. Va fi judecat ca civil nu cadru militar.

| Comunity a răspuns (pentru darrio2007):

Da,politia a fost prezenta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar mama ta cum se simte? Cînd a fost lovită de masină?

| Comunity a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Face kinetoterapie si se simte cat de cat mai bine, ea a fost lovita in August anul trecut. La inceput a fost foarte rau, fara cadru nu putea merge, pe urma incetul cu incetul a trecut la carje si acum foloseste numai una. Soferul a cerut recurs abia acum in ianuarie cu tot felul de declaratii false cum ca mama nu era atenta cand trecea strada, ca ea s-a aruncat in fata masinii, ca actele sunt false, etc. Marturia falsa ma gandesc ca nu e ceva de joaca.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În apropierea trecerii de pietoni, oare nu sunt firme/magazine care dețin sisteme de supraveghere video stradală? Politia poate cere patronilor să le verifice și soferul vinovat nu mai poate contesta.

| Comunity a răspuns (pentru floresdemayo):

Trecerea de pietoni e chiar in centru cu o gramada de magazine:farmacii, librarii, cafenele, etc.
Dar ma gandesc ca vizionarea camerelor se face numai la cererea procurorului plus ca accidentul a fost in August 2019.

| Comunity a răspuns (pentru floresdemayo):

Ai putea te rog sa ma mai ajuti cu un sfat? Din August pana acum in prezent au trecut 6 luni de la producerea accidentului. Oare as avea posibilitatea sa fac eu singur rost de filmari in primul rand dupa atata timp (6 luni) si in al doilea rand ca sunt un simplu civil? Oare suna stupid daca zic ca ma duc la un magazin oarecare de acolo si vorbesc cu managerul si il rog sa imi arate filmarile? happy

| floresdemayo a răspuns (pentru Comunity):

Nu o să ți le dea, te vor refuza politicos, pentru că nu e permis accesul neautorizat la camere. Și oricum, ei nici nu mai au înregistrarile după atâtea luni, dacă poliția nu a solicitat vizualizarea imaginilor stocate de sistemul de supraveghere, atunci, la momentul potrivit.
Lasă-l că oricum, șoferul vinovat va avea numai de pierdut (mai mult sau mai puțin), deci nu are rost să îți faci griji. Bucură-te că îți trăiește mama și o poți avea alături. Putea fi mult mai rău...

| floresdemayo a răspuns (pentru Comunity):

Nu-i așa, nu e necesară aprobarea procurorului.
Atunci, la locul accidentului, dacă a fost chemată politia, puteai solicita chiar tu să se analizeze imaginile video, mai ales că accidentul putea fi privit din toate unghiurile, dacă zici că prezenta camerelor de supraveghere erau pretutindeni.
Dar dezavantajul e că... înregistrarile video NU sunt păstrate cu lunile, poți doar spera că politia a păstrat deja o copie a înregistrarii, atasata la procesul-verbal, ori la dosar.

" Conform Deciziei nr. 52/2012 cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal folosind supravegherea video ca principal mijloc, legislatia din Romania prevede ca perioada de stocare a informatiilor si datelor ce rezulta din folosirea sistemelor de supraveghere video trebuie sa fie direct proportionala cu natura si scopul prelucrarii datelor, insa sa nu depaseasca mai mult de 30 de zile, exceptie facand situatiile „expres reglementate" prin lege sau a cazurilor ce au la baza un motiv intemeiat.

Mai mult decat atat, legea prevede ca dupa expirarea termenului mai sus mentionat si stabilit de catre operator, inregistrarile in cauza vor fi eliminate, fie prin stergere, fie prin distrugere, in functie de natura suportului pe care acestea au fost stocate."

Oricum ar fi, nu prea cred că șoferul va scăpa nepedepsit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca pleci cu ideea de a "scapa" o injuratura sau a face scandal mai bine stai acasa. Probabil o sa fii dat afara din sala de judecata, eventual amendat.

| Comunity a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In nici un caz nu o sa fac asta, dar e bine de stiut. laughing Alte reguli de bun simt care trebuie sa le respect?