| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, nu ma pricep la arme de aceea va intreb, as dori sa-i cumpar tatalui meu o arma de vanatoare dar fara a fi necesar un permis de port arma si m-am gandit sa-i cumpar arma aceasta: https://www.arw.ro/......us4x32wr/. Acum va intreb ca nu scrie nimic pe internet legat de ea, dar am gasit totusi o mica descriere pe un alt site in care spune ca achizitia de munitie se face pe baza de permis de port arma si cu buletinul, dar totusi este doar o arma cu aer comprimat, nu ar trebui sa fie un pericol. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este necesara si o pregatire.
Conform legii citate:
"ART. 57. Procurarea şi înstrăinarea armelor neletale
  (1) Cetăţenii români şi rezidenţii statelor membre cu domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă în România, precum şi străinii cu şedere legală în România, care au împlinit vârsta de 18 ani, pot să procure arme neletale din categoriile C şi D din anexă, precum şi muniţia aferentă de la orice armurier şi, după caz, intermediar care comercializează astfel de arme:
  a) după obţinerea autorizaţiei de procurare potrivit alin. (4), pentru armele prevăzute în categoria C din anexă;
  b) după notificarea prealabilă a organelor prevăzute la art. 11 alin. (1), pentru armele prevăzute în categoria D din anexă.
  (2) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) pot procura, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, cel mult două arme neletale de autoapărare şi un număr nelimitat de arme de tir sportiv din categoria celor prevăzute în categoria C din anexă.
  (3) Armele neletale prevăzute în categoria C pct. 2 din anexă pot fi procurate, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, numai de către sportivii şi antrenorii de tir.
(4) Autorizaţia de procurare a armelor neletale prevăzute în categoria C din anexă se acordă persoanelor prevăzute la alin. (1), dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) nu au fost condamnate, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de un an;
  b) nu sunt inculpate în cauze penale pentru fapte săvârşite cu intenţie;
  c) sunt apte din punct de vedere psihologic şi medical;
  d) nu prezintă pericol pentru ordinea publică, securitate naţională, viaţa şi integritatea corporală a persoanelor, conform datelor şi informaţiilor existente la organele competente;
  e) nu le-a fost anulat în ultimii 2 ani dreptul de procurare, deţinere sau, după caz, de port şi folosire a armelor letale ori neletale supuse autorizării, cu excepţia situaţiilor în care măsura anulării s-a dispus ca urmare a pierderii calităţii prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5);
  f) nu au pierdut sau nu le-au fost sustrase în ultimii 5 ani arme letale şi neletale supuse autorizării, din motive imputabile lor, procurate în condiţiile prezentei legi.
  g) au absolvit un curs de instruire teoretică şi practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."
Mai multe detalii afli daca o sa citesti legea si normele de aplicare, le gasesti si pe site-ul oficial al Politiei Romane.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Arma respectiva se incadreaza la categoria C - Arme şi muniţii neletale supuse autorizării din Anexa la L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare si este necesara obtinerea unei autorizatii de la compartimentul de arme al politiei din judetul vostru de domiciliu.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acea autorizatie nu este permis de port arma nu? Intreb, ca nu stiu la ce se refera.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Autorizatia nu este permis de portarma, acesta este necesar doar pentru armele letale, incadrate la categoria B din anexa.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si pentru obtinerea autorizatiei este necesar un test sau ceva de genul si pe langa asta poate expira etc?

| Simpatic a răspuns (pentru Andrei007007):

Sincer crede-ma ca nu stiu, singurele arme pe care eu le-am detinut au fost arme albe de genul sabii, bate de baseball, bastoane telescopice, cand eram adolesscent si nebun :)
Nu mi-am dorit niciodata un pistol de autoaparare macar pentru ca stiu ca orice foc tras te costa mult stat pe la Parchet!
Din pacate nu te pot ajuta cu alte informatii decat ce este pe net referitor la permisul de port arma:
https://ctrl-d.ro/......cest-sens/
https://www.digi24.ro/......ma-1227471
https://www.mldguns.ro/blog/permis-port-arm%C4%83

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Da, este necesara si o pregatire.
Conform legii citate:
"ART. 57. Procurarea şi înstrăinarea armelor neletale
  (1) Cetăţenii români şi rezidenţii statelor membre cu domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă în România, precum şi străinii cu şedere legală în România, care au împlinit vârsta de 18 ani, pot să procure arme neletale din categoriile C şi D din anexă, precum şi muniţia aferentă de la orice armurier şi, după caz, intermediar care comercializează astfel de arme:
  a) după obţinerea autorizaţiei de procurare potrivit alin. (4), pentru armele prevăzute în categoria C din anexă;
  b) după notificarea prealabilă a organelor prevăzute la art. 11 alin. (1), pentru armele prevăzute în categoria D din anexă.
  (2) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) pot procura, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, cel mult două arme neletale de autoapărare şi un număr nelimitat de arme de tir sportiv din categoria celor prevăzute în categoria C din anexă.
  (3) Armele neletale prevăzute în categoria C pct. 2 din anexă pot fi procurate, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, numai de către sportivii şi antrenorii de tir.
(4) Autorizaţia de procurare a armelor neletale prevăzute în categoria C din anexă se acordă persoanelor prevăzute la alin. (1), dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) nu au fost condamnate, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de un an;
  b) nu sunt inculpate în cauze penale pentru fapte săvârşite cu intenţie;
  c) sunt apte din punct de vedere psihologic şi medical;
  d) nu prezintă pericol pentru ordinea publică, securitate naţională, viaţa şi integritatea corporală a persoanelor, conform datelor şi informaţiilor existente la organele competente;
  e) nu le-a fost anulat în ultimii 2 ani dreptul de procurare, deţinere sau, după caz, de port şi folosire a armelor letale ori neletale supuse autorizării, cu excepţia situaţiilor în care măsura anulării s-a dispus ca urmare a pierderii calităţii prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5);
  f) nu au pierdut sau nu le-au fost sustrase în ultimii 5 ani arme letale şi neletale supuse autorizării, din motive imputabile lor, procurate în condiţiile prezentei legi.
  g) au absolvit un curs de instruire teoretică şi practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."
Mai multe detalii afli daca o sa citesti legea si normele de aplicare, le gasesti si pe site-ul oficial al Politiei Romane.

| Simpatic a răspuns:

Nici eu nu ma pricep la arme de foc, dar nu crezi ca sa vanezi animale iti trebuie munitie, alice etc? tipul asta de arme nu se cumpara de pe net si nu fara permis de port arma.
NU stiu insa daca te poti duce la vanatoare cu arma cu aer comprimat precum cele de airsoft...nu vad cum ai putea ucide un mistret cu o astfel de arma, dar cum am zis nici eu nu ma pricep.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai nu la vanatoare de mistreti, ci de ciori, brabeti, iepuri poate, etc.