| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai permis de port arma poti folosi orice arma,cum ar fi arme de vanatoare,pistoale, revolvere sau chiar de de asalt? sau poti pana la un anumit calibru?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti folosi orice fel de arma, doar arma pentru care ai obtinut permisul.

| baru a răspuns:

La noi? Arme de asalt la cei care au permis de port arma? Glumesti! Nu, nici vorba!

| anonimg a răspuns:

Cum a spus si Ioadelasal, nu poti folosi orice fel de arma, doar arma pentru care ai obtinut permisul.
Exista si cazul cand, de exemplu, eu am invatat sa trag cu arma de foc in armata; asta nu inseamna ca mi se va da voie -civil fiind- sa folosesc o astfel de arma.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru armele militare/de razboi: nu se elibereaza permis de port arma si se sanctioneaza prin legea penala detinerea sau folosirea acestor armede de catre personalul militar, sau civil, cu exceptia situatiilor de razboi

| andrey663 a răspuns:

Permisul port arma e doar pentru armele cu aer comprimat si cu bile de cauciuc.
Armele de foc sunt pentru trupele speciale, procurori, politie
Doar in SUA poti sa ai permis port arma si sa ai revolvere etc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru andrey663):

Reciteste: regimul armelor si munitiilor, capitolul permise-port-arma