| Scurtu_Catalin_1969 a întrebat:

o intrebare; daca nu am lucrate ultimele 12 luni dar am peste 10 ani vechime in campul muncii pot lua somaj? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti primi somaj daca ai un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni inainte de depunerea cererii, daca desfacerea CIM a fost din initiativa angajatorului si fara sa ai vreo vina si daca depui cererea in maximum 12 luni de la data desfacerii CIM.

| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa ai un stagiu de cotizare de minim 12 luni IN ULTIMELE 24 de luni PREMERGATOARE datei inregistrarii cererii de acordare a indemnizatiei de somaj ---- vezi toate conditiile pantru a primi indemnizatia de somaj( paginile 1-7):http://www.avocatnet.ro/......zatie.html

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde si de cum ti s-a desfacut contractul de munca.Sa nu fie prin renuntare din partea ta sau acte ce tin de disciplina.Mai bine du-te la AFM si intreaba un inspector de acolo la modul concret.