| MrEggHead7 a întrebat:

Părinții mei sunt divorțați și amândoi muncesc în țări străine diferite și eu locuiesc cu bunicii. Alocația mea trebuie să fie ridicată dintre unul dintre părinții mei dar amândoi sunt plecați. Bunicii mei au nevoie de un act în care părinții mei dau acordul ca bunicii mei să-mi ridice alocația. Acel act a expirat 3 ani și părinții mei n-au putut să vină in țară să reînnoiască acel act. De 3 ani n-am mai putut să-mi ridic alocația și am câteva nelămuriri. Ce se întâmplă cu banii din alocație pe care nu am putut să-i iau acești ani? Sunt strânși undeva? Pot să recuperez acei bani dacă reînnoiesc acel act?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii puteau sa dea procura speciala unuia dintre bunici si nu trebuiau sa se reintoarca in tara pentru aceasta. Procura se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si sa o trimita prin posta sau curier. O pot face acum daca in procura este prevazut ca dau imputernicire si pentru obtinerea alocatiei de pe perioada anterioara.