| MrEggHead7 a întrebat:

Bună ziua, vara asta merg în vacanta în alta tara însoțit de bunica mea dar am o situație cam enervanta, am părinți divorțați și sunt în plina custodie la mama mea dar eu locuiesc cu bunicii și am amândoi părinții plecați în țări diferite, merg în vacanta la mama mea și am nelămuriri:
1. Mama mea mi-a zis ca dacă am buletin n-am nevoie și de pașaport ca să plec din tara.
2. Am nevoie de procură de la tatăl meu ca să plec, dar părinții mei nu se înțeleg deloc și ma întreb dacă sunt divorțați și sunt în custodie la mama mea, mai am nevoie de procură de la tatăl meu?
Aștept răspunsuri, la revedere.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca mergi intr-o tara din UE n-ai nevoie de pasaport, poti calatori doar cu cartea de identitate.
2. Daca esti data doar mamei tale in custodie atunci n-ai nevoie de declaratia tatalui, doar de declaratia mamei tale, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe bunica ta. De asemenea trebuie sa ai hotararea judecatoreasca prin care esti incredintata doar mamei, pentru a dovedi ca n-ai nevoie si de declaratia tatalui.
Bunica ta are nevoie de carte de identitate si de certificatul de cazier judiciar, in termenul de valabilitate de 6 luni.
Mama ta poate face declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier.

| MrEggHead7 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă sa spunem, ca merg fără bunica mea în alta tara, singur, de ce am nevoie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MrEggHead7):

Nu poti merge fara insotitor major, acesta este obligatoriu pentru minori si nu te lasa sa iesi din tara daca n-ai insotitor major. Sigur ca acesta poate fi si alta persoana decat bunica, totul este ca acea persoana sa fie indicata in declaratia mamei. De asemenea insotitor major poate fi, dupa caz, si o persoana din personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii cu care merdi.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai nevoie și de acordul lui.

| Wr3nch a răspuns:

Daca mergi in tari din Uniunea Europeana buletinu e suficient.

| Anonimm13 a răspuns:

Da, cu siguranță. Ai nevoie de acordul ambilor părinți pentru a ieși din țară