| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Principalul motiv pentru care Hitler a pierdut războiul în est, este pentru că nu l-a ascultat pe Goebbels? Adică ministrul propagandei naziste, l-a sfătuit să se țină de cuvânt, când a zis "naziștii vin să îi elibereze pe sovietici". Până atunci germanii tratasera prizonierii de război, potrivit legislației internaționale, dar când a venit vorba de dușmanul lor ideologic, Hitler a zis:,, Este un inamic diferit, deci trebuie să fie tratat diferit". La început, civilii sovietici au căzut în capcana "eliberatoare" a naziștilor, și au realizat că e rău să fie conduși de Vissarionovici, dar e mai rău fără el. Astfel că, pentru a se salva de naziști, au luptat până la final. Deci Hitler a dat cu piciorul șansei da a-l răsturna pe Stalin de la putere? Ideea de "eliberare" a fost primită ca una revoluționară de către civilii sovieticii?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, ucrainenii au întâmpinat trupele naziste drept eliberatori, dar un general nazist a fost prost (orbit de ideologie) și a început să-i măcelărească pe ucraineni.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar pentru mulți ruși ei știau că vor muri pe front, dar dacă nu mor ei va muri toată familia lor, ucisă de naziști.

| Sachiroo explică (pentru doctorandus):

Bun, păi această intenție a naziștilor de a-i ucide pe ruși a fost principala problemă, corect?

| Sachiroo explică (pentru doctorandus):

Despre ce general nazist este vorba?

| sabin89 a răspuns:

Cauza înfrângerii a fost alta, gerul rusesc cumplit. Același ger care l-a învins și pe Napoleon.

| anonimulll12345 a răspuns:

Cauza infrangerii a fost ca Germania de la bun inceput nu a avut un plan stabilit pentru invazia Rusiei in intregime, Hitler a crezut ca odata ce mariile orase sovietice sunt capturate, restul Rusiei va cu capitula ca in ww1 lucru ce nu s-a intamplat