| Sachiroo a întrebat:

Salut, lume! Dacă v-ați mai uitat la profilul meu, ați văzut că sunt genul de persoană care vrea ca istoria să fie făcută după cum este ea, nu după cum dictează învingătorii, și că în ceea ce privește conflictul din estul Europei, nu sunt de partea nimănui.
Dar, vedeam la puțin timp după 24 februarie 2022, la Antena 3, la emisiunea prezentată de Mihai Gâdea,,, Sinteza Zilei", titlul,, Putin asemănat pe drept cu Hitler și Stalin".
Consider că exagerează, deoarece de la izbucnirea conflictului au murit 100k de soldați ruși (potrivit unor surse), în timp ce Hitler, prin intermediul armatei germane a ucis cel puțin 15 milioane de oameni, Stalin și-a trimis pe lumea cealaltă 20 de milioane de cetățeni sovietici, iar Al Doilea Război Mondial în sine a luat viețile a peste 50 de milioane de oameni.
Așa că vă întreb pe voi 100k=15 mil.=20 mil?
Am văzut o variantă pe Youtube, în care spunea că Putin se asemăna cu Hitler, prin faptul că amândoi sunt mari mincinoși, dar așa și Traian Băsescu ar putea fi pus în aceeași oală cu Hitler.
Credeți voi că ucrainenii sunt supuși unor condiții identice cu prizonierii din lagărele naziste, gen Auschwitz sau cele din gulaguri?
Dacă sunteți pro/contra afirmației:,, Putin asemănat pe drept cu Hitler și Stalin" aștept părerea voastră.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

1. Poti conduce o tara in mod asemanator cu Hitler, adica prin teroare, omorand putini oameni, cateva persoane, cum facea Ceausescu, care obtinea ''maximum de teroare cu minimum de oroare'' omorand oamenii strategic, pe cine ii aducea efect maxim, si folosind din plin toate celelalte mijloace de terorizare. Nu conteaza numai numarul de morti. Pe civilii ucrainieni torturati aiurea, violati si omorati nu ii socotesti? Dar oamenii omorati in Rusia, civili rusi, nu ii iei in calcul? Televiziunea rusa da acum cca 250000 de soldati rusi morti, nu cat spui tu. 2. Civilii ucrainieni sunt trecuti prin lagare de triere, unde mortalitatea e mare si unde li se tot verifica sentimentele fata de Rusia si Ukraina, multi copii au fost deportati in Rusia, unde sunt spalati pe creier, si multe alte tratamente de tip Auschwits si Gulag sunt aplicate. 3. Atat razboiul, cat si conducerea Rusiei prin teroare sunt abia la inceput. Nu mai sunt masele din Europa ocupata de germani, nu mai populatia U.R.S.S, mai ales nu mai e regimul demografic de tranzitie, cu multi tineri, ca sa ai ce omora, dar la cum a inceput macelul, o sa moara ceva milioane.