| MarianAlexandru22 a întrebat:

Revin cu problemă-întrebare laughing
Vă rog să răspundeți doar dacă știți... ceilalți căutați alte întrebări!

Eu, fac 18 ani in Septembrie. Dar, vreau ca în August să merg la verișoara mea in SPANIA pentru că eu oricum am vacanță și ea este in concediu toată LUNA AUGUST!
De acolo, vrem sa mergem o săptămână în TENERIFE.
Problema este, se poate face o împuternicire pe ea, să mă aibă oarecum "sub aripă"? Pot să trec singur frontiera? Ce trebuie sa fac dacă vreau sa merg singur pana in Spania(eu fiind minor) și de acolo să zburăm amândoi in TENERIFE... se poate?
Ea are 23 ani și părinții mei sunt total de acord să merg!

Vă dau fundă etc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atat timp cat esti minor nu poti iesi din tara fara o declaratie notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Spania si indica un insotitor major. Insotitor major poate fi si persoanalul de bord de pe avion, de pe tren sau soferul masinii, dupa caz.
In Spania si apoi la reintoarcerea in tara n-ai nevoie de insotitorul major trecut in declaratie, poti merge linistit si cu verisoara ta.

2 răspunsuri:
| Levente99 a răspuns:

Salut. Imputernicire se poate face cu copia de buletin a ei, cu semnatura ambilor parinti(cel putin cand eu am iesit din tara la excursie cu profesoara atat a fost necesar. Sa parasesti singur tara, aici nu sunt sigur. Cred ca trebuie ceva act care sa dovedeasca acordul parintilor ca poti iesi singur, imputernicirea se aplica doar cand si verisoara ta de fata. Acest lucru se poate afla la notar cand faceti imputernicirea.

| KillaNoFilla a răspuns:

Din cate stiu nu poti parasi singur tara daca nu ai 18 + semnatura ambilor parinti.