| Any_3777 a întrebat:

Am si eu o intrebare.In vara ma duc in tara si cand revin(in spania)vreau sa aduc pe nepotul meu cu mine.Parintii lui imi dau imputernicire si tot ce trebuie dar problema e ca la intors nu mai pot merge eu cu el. Ce trebuie sa fac ca poata pleca singur inapoi? Spania-Romania. V multumesc.

Răspuns Câştigător
| dafna a răspuns:

Daca merge cu avionul exista posibilitatea insotitorului, platesti un pic in plus biletul si vine cineva din partea firmei de avioane, il preia pe copil, merge cu el peste tot. il urca in avion (il preda sau nu insotitorului de bord) si la coborare il preia altcineva -il insoteste peste tot, formalitati, bagaje si il preda parintilor in Romania.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de imputernicire(procura speciala) ci de o declaratie pe proprie raspundere a parintilor. Problema revenirii se poate rezolva printr-o alta declaratie data de parinti si in functie de mijlocul de transport(masina, tren ori avion) vor indica ca insotitor conducatorul auto ori un insotitor de bord la tren si avion. Numai bine!