| Bybanu a întrebat:

si scuteristi!

Intrebarea mea este daca detin Permis Cat. B si am 22 de ani pot conduce scutere peste 50cc si maxim 125cc?

Legea spune asa:

>-permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti
>-CATEGORIA A1:
--Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;
--Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;

Stiu ca aici pe vorba de tricicluri dar astea fac parte tot din Categoria A1.
Ca ar suna aiurea ca, cu categoria B sa conduci jumate din categoria A1 laughing

Deci, am voie sa conduc scutere din categoria A1 cu permis B?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, deoarece legea nu permite. Daca ar fi permis s-ar fi prevazut ca poti conduce toate autovehiculele din categoria A1. De altfel conducerea unei motociclete difera fata de conducerea pe 3 sau 4 roti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu B ul poti conduce doar cele care se incadreaza la AM, deci pana in 49cmc

| neoficial2302 a răspuns:

Pana in 49cc se conduce cu B, peste 50cc nu ai voie!