| daniel2forea a întrebat:

spuneti-mi si mie in cat timp se pot returna produsele cumparate de pe eMag

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

In 7 zile poti rambura un produs fara a avea un motiv anume.

http://europa.eu/......dex_ro.htm

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG 130/2000 termenul este de 10 zile sau de 90 de zile, citez:
"ART.7.(1) Consumatorul are dreptul de a denunţa unilateral contractul la distanţã, în termen de 10 zile lucrãtoare, fãrã penalitãţi şi fãrã invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cãdea în sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor. Termenul de 10 zile prevãzut pentru exercitarea acestui drept începe sã curgã:
a) pentru produse, de la data primirii lor de cãtre consumator, dacã au fost îndeplinite prevederile art. 4;
b) pentru servicii, din ziua încheierii contractului sau dupã încheierea contractului, din ziua în care obligaţiile prevãzute la art. 4 au fost îndeplinite, cu condiţia ca întârzierea sã nu depãşeascã 90 de zile.
(2) În cazul în care comerciantul a omis sã transmitã consumatorului informaţiile prevãzute la art. 4, termenul pentru denunţarea unilateralã a contractului este de 90 de zile şi începe sã curgã:
a) pentru produse, de la data primirii lor de cãtre consumator;
b) pentru servicii, de la data încheierii contractului.
(3) Dacã în perioada celor 90 de zile informaţiile prevãzute la art. 4 sunt furnizate consumatorului, termenul de 10 zile lucrãtoare pentru denunţarea unilateralã a contractului începe sã curgã din acel moment."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal stiu ca e un termen de 30 de zile in care poti returna produsele

| AlexAvram94 a răspuns:

Intereseaza-te si tu pe site ca scrie!

| KazNNNeT a răspuns:

In 7 zile se poate rambursa doar daca ai bonul / factura / chitanta, si cutia produsului in starea initiala adica sa nu fie degradata.

| H3cker a răspuns:

7 zile daca nu ai un motiv anume.