| anonim_4396 a întrebat:

Sunt doctoranda in anul I si as dori sa merg in SUA in vacanta de iarna la ski. Mentionez ca am mai fost acolo cu o viza J1 (work and travel) si mi-am facut niste prieteni acolo in aceasta perioada. Stiu ca as avea nevoie de o viza B2, dar cam de ce documente as avea nevoie ca sa le demonstrez ca ma intorc?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Formularul DS-160 il completezi cu atentie si sinceritate---dupa ce urmezi procedura descrisa aici: http://romania.usembassy.gov/......ocess.html pentru interviu poti avea pregatite:
*documente care atesta ca urmezi studii universitare avansate(de nivel doctorat)--- foate importante!
* adeverinta de la locul de munca
*dovezi de sustinere financiara a sederii/vizitei in scop turistic( invitatie, extras de cont, istoricul salariului)
* certificate( de casatorie/de nastere, certificate ale copiilor)
*dovezi de proprietate(bunuri imobile :teren, apartament, casa) sau o afacere(firma)
* acte legate de firma/afacerea proprie

Succes!

| harciog a răspuns:

Daca nu spuneai ca esti doctoranta resul continutului n-avea nici un inteles.Admir orice spontaneitate.

| Psychic a răspuns:

1.Skiatul e periculos.
2.America e si mai periculoasa.
3. Daca vrei un job ok, sunt in Europa o multime.
Bafta!