| giannim a întrebat:

sunt in proces de dezvoltare a unui site (ghid turistic) si as dori sa aflu mai multe despre legea copywrightului pe internet. mai exact vreau sa stiu daca pot copia informatie scrisa (texte) si poze de pe alte situri care NU interzic explicit in termenii si conditiile lor acest lucru. Aceste situri au scris decat "Copyright ©" in josul paginii. Altele in schimb au mentionat clar in termeni si conditii. Daca mentionez sursa si pun link catre articolul original, mai e nevoie sa cer acordul titularului? Daca cer acordul titularului e posibil sa-mi ceara bani pentru reproducerea pe situl meu a articolului lui. Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copyright tocmai asta inseamna ca au drept de autor si daca vrei sa le reproduci/copiezi continutul trebuie sa ai acordul lor. Vezi care-i situatia, daca iti cer bani nu te folosesti de acel continut. Numai bine!