| deffer a întrebat:

sunt intr-o situatie destul de complicata si am o intrebare si in acelasi timp nevoie si de un sfat.Treaba sta cam asa,eu lucrez ca programator la o firma,jobul este pe o perioada nedeterminata(permanent cum imi place mie sa ii zic) inca de dinainte sa ma angajez aici lucram in colaborare cu un tip care avea o echipa de programatori in franta pe blockchain, eram oarecum in faza aia de adaptare cu tehnologia, primii pasi alea alea, acum ca a venit vara tipul asta a venit la mine cu o oferta.Un internship pe blockchain in Romania ca inca vreo 2 programatori.Chestia este ca el isi propune acum din cate am vazut, cel putin aici, in Romania sa realizeze 2 proiecte nu foarte complexe si vrea ca noi sa ne ocupam de ele.Problema mea este ca nu stiu exact daca el are in minte sa ne tina doar pe timp de vara sau sa continuam si dupa aceea.Eu am vorbit cu el, si tipul parea sa inteleaga si parea ok cu ideile si propunerile mele(zic la plural pentru ca mai am de povestit), deci era de acord sa fie contract "permanent".Am stabilit ca vom lucra pe baza unui contract de munca iar acesta nestiind cam cu cat este platit un dezvoltator blockchain a zis ca o sa se intereseze la Microsoft sa vada ei cam cat dau si a venit la mine cu un pret... 1300 RON.Bine inteles ca eu nu am fost foarte fericit cand am auzit asta si i-am zis ca eu muncesc pe mai multi bani la job-ul meu actual si fara o suma mai mare nu o sa pot accepta oferta lui. Tipul a fost de acord si cu asta, si a acceptat suma mea, ba chiar m-a intrebat daca mai am si alte beneficii la locul de munca actual ca sa stie cat sa imi faca salariul cica.Partea ciudata este urmatoarea, inca nu am semnat contractul de munca, insa el mi-a spus ca o sa mi-l trimita pe mail.Cum nu sunt eu foarte mare cunoscator al legislatiei si al codului muncii(cred ca asa se numeste) vreau sa stiu daca nu cumva eu o sa lucrez la negru. Funda o sa eu dau celui care poate sa imi spuna daca exista vreo posibilitate de a ma asigura de acest lucru, adica sa ma asigur oarecum ca totul e in regula cu contractul meu de munca.Nici mie nu imi surade chestia asta cu contractul prin mail, de asta am nevoie de niste pareri cat se poate de obiective.Voi ce credeti, o fi doar un job de vara sau ceva permanent? Stiu ca ultima intrebare nu cred ca ar avea nicio logica deoarece eu as sti cel mai bine dar simt o mare nevoie de a auzi si opinia altora.De aproape un an am aceasta colaborare ca sa zic asa cu acest tip,prin colaborare ma refer ca ne intalneam de obicei saptamanal iar el ne tinea in legatura cu ce face echipa lui in momentul de fata, proiectele pe care le aborda, ce sa lucram noi, etc etc.Chiar el nea sugerat sa ne axam pe blockchain.Eu sincer as vrea sa continui pe chestia asta, dar oarecum mi-e frica sa nu dau jobul "permanent" pe care il am acum pentru unul de 3-4 luni. + ca din ce am vazut si auzit jobul meu o sa se bazeze in mare parte pe proiecte, gen nu e ceva fluent, luna asta avem un proiect, urmatoarea alt proiect si ma gandesc sa nu cumva sa fim concediati odata ce se termina proiectele astea.

Multumesc mult celor care au citit tot ce am scris.

Multumesc si mai mult pentru sfaturi si idei.

Funda o sa fie primita cum am mentionat mai sus.

Răspuns Câştigător
| Florinrm97 a răspuns:

Daca el iti trimite contractul sa lucrezi pentru firma lui, trebuie sa
te uiti daca este inscrisa in registrul comertului, poti sa te uiti la numarul aferent firmei in registrul comertului si sa te interesezi acolo daca este "legit". Legat de gandurile tale daca sa te duci sau nu pentru ca nu stii cum va fi contractul si pe ce perioada, gandeste-te ca pe contract trebuie sa scrie si perioada si poti sa vorbesti cu el direct si deschis despre detaliile astea. Succes! ps: nu cred ca se da la Microsoft un salariu de 1300 lei, cunosc pe cineva care face ceva ce nici nu tine de programare, ceva basic pe pc si tot ia peste 4000.

4 răspunsuri:
| Diavolo18 a răspuns:

Deci poti vorbi cu un avocat si sa ii arati contractul de pe email. Sincer nu am mai auzit sa primesti contract pe email dar cred ca s-au schimbat lucrurile. Si mie mi se pare ciudat ceea ce ai zis. Deci cel mai bine intreaba un avocat si iti v-a explicat el totul.

| g4mma a răspuns:

Eu as zice sa postezi pe devForum daca vrei sa primesti niste pareri mai serioase si de la oameni care sunt in domeniu si poate au mai avut de luat o decizie de genul. Aici, marea majoritate sunt elevi de liceu si generala.

Acum, tu stii ce vrei. Eu zic ca e o oportunitate f buna sa inveti si sa capeti cv experienta daca zici ca vrei pe blockchain.
Although mi se pare putin dubioasa faza cu 1300 RON la MS, adica serios? atata dau firmele mici/mijlocii pentru internshipuri. Dar again, daca tu zici ca te-ai inteles cu ei pe ceva mai rezonabil atunci cred ca merita. Deci daca nu ai o familie de intretinut laughing eu zic: go for it! chiar daca ar fi project-based, doar ca sa inveti si sa cresti pe tehnologia care iti place si te atrage.

suntserios
| suntserios a răspuns:

S a interesat la Microsoft si pe urma ti a dat 1300 ron? adica mai putin decat minimul pe economie in Ro? Ceva nu se leaga

| sonya a răspuns:

Buna,

Are firma acea persoana? Firma e inscrisa in Romania sau nu? Daca nu e inscrisa in Romania sau nu are un punct de lucru aici, atunci contractul va fi unul respectand legislatia tarii respective. Ca sa nu spun ca poate fi si un contract de colaborare.

Oricum, din ce spui nu suna nimic prea bine. Ceea ce poti face, astfel incat sa nu te trezesti ca ramai si fara jobul permanent si fara proiecte, este sa ramai aici unde esti acum si sa muncesti si dincolo prin contract de colaborare specific pentru fiecare proiect in parte.

Astfel vei castiga din ambele parti. Bineinteles daca timpul si situatia iti permite sa duci cele 2 joburi.
Chiar daca vei pleca, nimeni nu iti garanteaza ca jobul oferit de tipul din Franta va fi permanent, chiar daca contractul va fi pe perioada nedeterminata.

Depinde doar de tine ce iti doresti. Pune in balanta si vezi daca merita schimbarea.

Succes!