| NicusorBorcea a întrebat:

Salut,TPU!
Tatal meu are o fermă de bovine.
In luna Februarie, tatal meu a achiziționat o vacă.
Calea ferata este la 500 m de fermă.
Vacile pasc la 100 m de calea ferată,iar trenul a claxonat.
Vaca nouă s-a speriat si a traversat calea ferată,trenul a lovit-o din plin,rupându-i coloana,iar vaca murind.
Azi, în urmă cu o oră, a primit la poartă o amendă in valoare de 7400 lei(74 milioane lei vechi), in care scrie că trebuie sa platească daune Locomotiva CFR Călatori.
Vi se pare corect să platim 7400lei daune?
Noi nu suntem vinovați că bovina s-a speriat si a fugit in fața trenului.
Astept parerile voastre!
O zi frumoasă!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca este corecta suma dar proprietarul are paza animalelor si este raspunzator pentru pagubele cauzate de catre acestea, in baza raspunderii delictuale, conform Codului civil, citez:
"ART. 1.375.Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
  Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa."
Daca credeti ca suma este mare puteti s-o contestati printr-o actiune la judecatorie.

| Dismally a răspuns:

Da, este corect. Sunteti vinovati pentru ca nu ati legat animalul ori nu ati stat sa il paziti, este al vostru deci este responsabilitatea voastra.

| Digikey a răspuns:

Ai 15 zile timp sa faci contestatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingradeste terenul ca sa nu se mai intample, ceva simplu... niste stalpi si scanduri de lemn.
vina locomotivei sigur nu este.

| NicusorBorcea explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa fac un gard așa mare, sunt 50 vaci
Vacile mănâncă mult, nu ajunge la 50 vaci 200 m de iarbă
Nu avea cum, ca o vacă sa avarieze o locomotivă de 200 tone
Nu ni se pare corect, tot noi am avut pierdere de vacă (4 000 lei), iar tot noi să platim si 7 400 lei amendă

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicusorBorcea):

Da, nu este corect si ar trebui sa se faca o exceptie si sa nu platesti amenzi pentru asa ceva

| Pati2500c a răspuns:

Da, este vina voastra. Pe calea ferata trece trenul, nu avea ce cauta o vaca acolo. Ar trebui sa ingraditi cumva nu sa lasati vacile in voia lor, se pot intampla accidente mai grave. Aici in strainatate oamenii care au ferme cu vaci au gard facut prin care trece curent. Niste fire iar bovinele nu se apropie de gard. O fi scump dar sunteti siguri ca nu se mai intampla astfel de situatii.

| Pati2500c a răspuns:

Daca tot nu sunteti de acord, angajati un avocat