| Dobrinx a întrebat:

Trebuie sa am cel putin 20 de ani ca sa pot lua permisul la categoria A? pentru Motoare? Am vazut undeva unde scria asta si nu am idee..deci nu stiu daca e adevarat sau nu, Funda!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Pentru A ai nevoie de minim 20 de ani asta daca ai deja categoria A2, daca nu ai A2 trebuie sa ai 24 ani impliniti.

Pentru categoria A2 ai nevoie de 18 ani impliniti.

Categoria A2
motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

Categoria A:
motocicleta cu sau fară ataş si triciclu cu motor cu puterea de peste 15 Kw.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru categoria A trebuie sa ai 24 de ani. Se poate obtine si de la 20 de ani dar numai cu 2 ani de experienta in categoria A2, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

21. Citeste legea.

| Petru1123 a răspuns:

Pentru categoaria A1, trebuie sa ai minim 16 ani, pentru categoria A2, minim 18 ani, iar la categoria A, trebuie sa ai minim 2 ani de experienta de A1/A2 sau 24 de ani.