| roberthuzmezan a întrebat:

vreau să-mi achiziționez o arbaleta pentru vânătoare de pe internet, din câte știu arbaleta nu necesita permis precum armele de foc, din câte știu trebuie doar înregistrată la politie. În orice caz, pot sa o cumpăr de pe internet? Ma refer ca nu trebuie autorizații și lucrul de genul asta, sau dacă trebuie care sunt pașii pentru a le obține?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poți să iei legătura cu vânzătorul. Nu-ți va vinde produsul dacă acesta necesită permis și nu-l ai.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu necesita permis de portarma dar trebuie sa ai 18 ani si sa notifici detinerea la politie, arbaletele se incadreaza in categoria D -Arme supuse notificarii, din anexa la L.295/2004, cu md. si compl. ulterioare.
Du-te la serviciul de arme de la politia judeteana si o sa te lamureasca in detaliu si o sa poti face notificarea.