| aLexG1 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu toti pasii pentru a obtine permis A1.Multumesc, dau funda :*

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas 1 te inscrii la scoala de soferi
pas2 ai sa afli acolo toate lucrurile pe care trebuie sa le faci

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acte necesare obtinere permis subcategoria A1:
Subcategoria A1 include motocicleta uşoară cu o capacitate care nu depăşeşte 125 cm3 şi o putere care nu depăşeşte 11 Kw.
Durata cursului este de minim 3 săptămâni, timp în care se efectuează 30 ore de pregătire teoretică şi 10 ore de pregătire practică.
Pregătirea teoretică o precede pe cea practică.
Pregatirea practică constă în învăţarea unor manevre în poligon.
Obligaţiile cursantului:
– să se prezinte la orele de pregătire teoretică şi practică;
– să posede asupra sa cartea (buletinul) de identitate şi caietul cursantului;
– să respecte programa de învăţământ şi indicaţiile instructorului auto;
– să promoveze testele finale de absolvire a şcolii;
– sa achite taxa de scolarizare.

Condiţii pentru înscriere:
– apt din punct de vedere medical şi psihologic;
– sa aiba varsta de 16 ani fără trei luni;
– să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art. 24 din O.U.G. 195/2002.
La înscriere este necesară achitarea primei rate din taxa totală şi prezentarea documentului de identitate, evaluarea psihologică şi fişa medicală.
Dosarul pentru examen cuprinde:
1) Fişă de şcolarizare eliberată de şcoală (se completează prin dactilografiere);
2) Cerere de înscriere la examen (se eliberează de către şcoala);
3) Fişă medicală – efectuata în cadrul şcolii, sau la unităţi abilitate in acest sens;
4) Aviz psihologic;
5) Cazier judiciar (cu menţiunea: pentru examen auto);
6) Chitanţa care reprezintă contravaloarea permisului de conducere, platită la C.E.C. sau Trezorerie;
7) 1 fotografie color tip permis de conducere;
8) Copii: carte (buletin) de identitate, permis de conducere (dacă este cazul);
9) Chitanţele care fac dovada achitării integrale a taxelor de şcolarizare.
Examenul constă într-o probă teoretică şi una practică. Proba teoretică se susţine pe calculator şi constă în rezolvarea unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie ce conţine 26 de întrebări. Timpul afectat rezolvării unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie este de 30 de minute. După cinci răspunsuri greşite, proba teoretică se întrerupe automat. Pentru a promova examenul sunt necesare minimum 22 de întrebări rezolvate corect.
Proba practică constă în efectuarea unor manevre în poligon într-un anumit timp.

sursa:
http://www.actenecesare.info/......tegoria-a1

| jon987654321 a răspuns:

Daca nu ai 18ani, acordul parintilor.