| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa scot de la Casa Pariurilor niste bani si sa ii transfer pe card si vreau sa stiu daca mai trebuie sa trec pe la Anaf. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai jucat la o agentie atunci nu mai trebuie sa declari nimic la ANAF, impozitul iti este retinut de firma si virat la bugetul de stat.
Daca ai jucat online atunci va trebui sa declari castigurile anuale dar numai anul urmator, respectiv in 2019 pentru cele din acest an.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu mă duc sa fac asta imi vine la impozit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu declari castigul anual poti fi invinuit de evaziune fiscala si asta este infractiune.
Sa stii ca toate firmele cu pariuri online, care au licenta ONJN si activeaza si in Romania, sunt obligate sa raporteze castigurile realizate de pariorii din Romania.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci cel mai bine e sa trec dupa la ei! Nu conteaza in cat timp dar sa nu treaca un an?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai citit atent raspunsurile. Castigurile pe anul acesta trebuie declarate anul viitor, cel mai tarziu pana la 25 mai 2019. Dupa ce le-ai declarat ANAF emite o decizie de impunere si va trebui sa platesti impozitul stabilit prin decizie in termen de maximum 60 de zile de la primirea deciziei.