| Alinus23031230 a întrebat:

Vreau sa stiu ce poti conduce fara permis!(mașină/motor) sau mai exact pot conduce ceva acum? Am 15 ani!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe drumurile publice nu poti conduce nici un autovehicul fara permis de conducere de categorie corespunzatoare.
Permisele de categoriile AM, A1 si B1 se pot obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere (se poate incepe de la 15 ani si 9 luni) si ai reusit la examinare.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum, la 15 ani, poti conduce doar BICICLETA sau trotineta.

Pana la 16 ani, nu ai voie sa conduci nici un vehicul/masina cu motor, in plus, ai nevoie de permis de sofat, tot de la 16 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bicicleta si cam atat

| Striker14 a răspuns:

Nimic, la 15 ani oricum nu esti destul de responsabil, asculta un om cu permis categoria B, cu 9 luni experienta: e o responsabilitate, nu o distractie. Asteapta linistit, si daca ai bani ia-ti masina de 16 ani, fa scoala, da sala si orasul si condu.

| Andreea11989 a răspuns:

Momentan nu poti sa conduci nimic.

| Vassii a răspuns:

Momentan poți conduce doar bicicleta fără permis. La 16 ani poți să dai pentru permis de categoria A, adică pentru scutere și altele.

| Maree1 a răspuns:

Bicicleta. Sau te poți da cu rolele, skateboard laughing

| FlorinAjutorulThau a răspuns:

Bicicleta. De la 16 ani poti conduce masina(doar electrica) si motor, dar capacitatea motorului sa nu depaseasca de 1000 de cm/3, si sa ai in dreapta un sofer cu un permis de cel putin cativa ani.

| suntserios a răspuns (pentru FlorinAjutorulThau):

Hai sa nu ne mai dam cu parerea daca nu stim nimic despre legistaltie rutiera. Ce zici?

Treaba cu doar masina elelctrica. motor sunt 1000cc si sofer cu permis in dreapta sunt doar inventiile tale, nicidecum reglementari din codul rutier.

| FlorinAjutorulThau a răspuns (pentru suntserios):

Eu asa am citit pe internet, dragule happy

| suntserios a răspuns (pentru FlorinAjutorulThau):

Ai citit prost, dragule.

| FlorinAjutorulThau a răspuns (pentru suntserios):

Hai să nu mai facem conversatie, campionule happy

| suntserios a răspuns (pentru FlorinAjutorulThau):

Nu facem nicio conversatie, dar hai sa nu mai dezinformam lumea, dragule.

| Adytzu64 a răspuns:

16 ani