| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cu ce scuter as putea sa merg la 16 ani, si ce imi trebuie(permis sau altceva.)sau cu legile noi, ce imi trebuie? si daca stiti cateva modelebatting eyelashes

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate conduce de la 16 ani, cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera cel care se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) ori cu permis de subcategoria A1 (motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW). Numai bine!

3 răspunsuri:
| Gaby3891 a răspuns:

Bun, raspunsul este foarte bun dar am auzit ca se vor baga niste legi mai noi de la anul si nu stiu daca voi mai putea merge de la 16 ani thinking

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gaby3891):

Deocamdata sunt doar propuneri, nu se stie daca si cand o sa fie aprobate de parlament. Legea actuala este sigura si se aplica acum.

| Ddutzu a răspuns:

La 16 ani poti conduce scuter(49cmc) doar cu legislatia rutiera sau motocicleta de 125 pentru care iti trebuie permis categoria A1 care se ia la 16 ani. Funda?