| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Trebuie sa depun niste bani intr-un cont bancar, nu al meu, ci al unei persone pentru a plati ceva, intrebarea este daca pot face acest lucru daca am 15 ani, cu buletinul si fara sa fie nevoie de parinti?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea depune daca este o suma mica, undeva in jur de 100 lei, Codul civil nou permite acte de dispozitie si pentru minori, daca sunt de mica valoare. In caz contrar depunerea o poate face doar un parunte. Numai bine!

| Infect a răspuns:

Nu mai fa chestii fara ca parintii tai sa stie despre asta. mai ales cand vine vorba de bani multi si conturi bancare.
trimite-i prin E-mandat. afli de la posta sau prin western daca e in afara tarii

| aalinutzu532 a răspuns:

Poti sa depui cu buletinul sume mici 50-100 ron.sar putea sa iti ceara buletinul unui parinte.Dar depinde de banca.