| anonim_4396 a întrebat:

Salut tupeistilor!laughing Am o dilema, nu foarte mare...banuiesc ca aici pot gasi raspunsul!big grin Vreau sa ma transfer la alt liceu mai lejer cu profil economic, m-am gandit sa ma fac contabil...chestia e ca sunt corigent la 2 materii aici si trebuie' sa dau corigentele! straight face Credeti ca pot sa ma transfer intai si apoi sa dau corigentele acolo?laughing Ar fi mult mai usor pentru mine asa!happy Si nu stiu, daca e vreo lege in privinta asta, habar nu am!laughing (PS:Trec a11a,in prezent sunt la mate-info la un liceu teoretic si cel la care vreau sa ma transfer e tehnologic)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inainte de a te gandi la un transfer, situatia scolara trebuie incheiata la scoala si clasa la care esti. Aceasta, pentru ca media clasei a 10-a este un criteriu de acceptare sau respingere a transferului.

"Legea" care reglementeaza organizarea si functionarea invatamantului preuniversitar, inclusiv transferul elevilor, se numeste ROFUIP (Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar) :--- citeste sectiunea "transferul elevilor ": http://liceulbogdanvoda.files.wordpress.com/......rofuip.pdf

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu te poti transfera inainte de a reusi la corigente.
2.Pentru a te transfera va trebui sa sustii examene de diferente. Daca nu reusesti la un examen atunci se anuleaza transferul.
In acest sens sunt prevederile ROFUIP, citez:
"ART.145. Nepromovarea unuia dintre examenele de diferenţă anulează dreptul la transfer. Şcoala de la care elevul a solicitat transferul este obligată să îl reprimească."

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu te poti transfera decat daca ai situatia incheiata. Poti cel mult sa te transferi dincolo in clasa a zecea si sa repeti anul

| darrio2007 a răspuns:

Si care-i motivul de ras?

| GabrielaIoana a răspuns:

Nu ai cum sa te transferi inainte sa dai corigentele. Eu sunt la liceu economic si sa stii ca trebuie sa dai niste diferente la niste materii. La mine asa se procedeaza. Plus ca e mult de tocit.