| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor celor care citesc mesajul meu.

Poate cineva sa-mi scrie cu ce AUTORITATE NATIONALA pot lua legatura pentru a primi o calificare de ospatar (lucrator in alimentatia publica)?

Mentionez ca AM LUCRAT deja in 3 locuri in acest domeniu:
- in anul 2012 am lucrat o perioada ca ajutor ospatar intr-un hotel din orasul meu natal (am primit o recomandare stampilata si semnata de biroul de resurse umane din acel hotel).

- apoi am avut un contract de munca de peste 6 luni ca bar server pe vapor de croaziera.

- iar in 2013 am avut un contract de cateva luni intr-un restaurant pe vaporul unui alt vas de croaziera (de data aceasta pe Dunare).

Am auzit ca in momentul in care cineva prezinta astfel de documente - din care reiese ca a lucrat intr-un anumit domeniu (fie si ca necalificat), - si sustine un examen de specialitate privitor la domeniul respectiv, in fata unei institutii care se ocupa cu calificarile, se poate primi calificarea in domeniul in care a lucrat (ca necalificat).

Puteti VA ROG din suflet sa imi scrieti care sunt aceste institutii (undeva in zona Ardealului - eu locuiesc in nord-vestul tarii), cat de des se fac astfel de examinari si cat costa ele (informativ)?

Eventual un website al institutiei respective, pentru a putea sa le scriu un e-mail si pentru a avea acces la nr lor de telefon.

Stiu ca exista varianta de a frecventa un curs de chelner si la finalul cursului sa dau examen si sa primesc o diploma.

Am platit partial un astfelde curs, dar, am fost nevoita sa-l intrerup o perioada, pentru ca am inceput sa lucrez si sa particip la un curs pentru someri (la care m-am inscris inainte sa obtin locul de munca) si unde trebuie sa fiu prezenta zilnic cateva ore, deci, NU AM TIMP FIZIC pentru a participa si la cursul de chelner.

(Cand am platit o rata a cursului de chelner NU STIAM ca voi participa si la un curs de someri, simultan cu cel de ospatar).

AM VORBIT deja cu secretariatul firmei unde am platit partial cursul de ospatar si mi-a zis ca firma lor NU ACCEPTA ca dovada de experienta in acest domeniu contractele de munca avute de mine anterior, ci trebuie sa dovedesc ca in timpul desfasurarii cursului (deci anul acesta) am facut practica in restaurant.

La pensiunea cu care are contract de colaborare firma unde am platit cursul, mi s-a impus sa stau zilnic 6 sau 8 ore la practica. Am mers zilnic la practica cateva ore, aproape o luna (asta era inainte de primirea locului meu de munca) si cand l-am rugat pe seful de acolo sa imi semneze o foaie in care era scrisa exact perioada in care eu am fost prezenta la practica (zicand ca urmeaza sa intrerup o scurta perioada cursul, dar voi reveni in restaurant cand termin cursul pentru someri - care dureaza doar 3 luni -), seful A REFUZAT sa imi semneze foaia de practica si a zis ca nu ma accepta sa revin inapoi, fara sa motiveze de ce. (Zicea nu trebuie sa-mi dea explicatii si nu avem ce discuta).

Am mers deja la cateva hoteluri pentru a ma accepta la practica, dar, in perioada asta a anului nu au nevoie de lucratori si m-au refuzat.

De aceea, am nevoie sa iau legatura cu o agentie care ofera calificari intr-un doemniu in care am lucrat deja.

Si inca ceva: este OK daca traduc eu acele contracte, tinand cont ca am autorizatie de traducator pentru lb engleza (si pot traduce contractul de munca din 2012) sau, trebuie si legalizate la notar?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sustii ca ai dobandit competente profesionale pe cale informala, adica prin practicarea unei activitati specifice (de ospatar)direct la locul de munca.Numai ca, din cele ce spui, reiese ca nu ai fost ospatar ci ajutor de ospatar si ajutor de barman! Din acest motiv nu pot sa-ti spun, cu exactitate, daca poti fi evaluat pentru ospatar( cu un minim de 3 luni experienta).

Asadar, prezinta-te la un Centru de Evaluare de Competente care are AUTORIZARE( centrul trebuie sa fie autorizat de catre Autoritatea Nationala pentru Calificari, fostul CNFPA)si Acreditare pentru evaluarea competentelor pentru ospatari, iar un specialist, in urma unei evaluari, va stabili daca esti sau nu competent. Vei primi un Certificat de Calificare CNFPA daca vei fi declarat competent pentru toate competentele profesionale din cadrul calificarii respective sau Certificat de Competente CNFPA recunoscut la nivel national cu mentionarea competentelor profesionale pentru care ai fost declarat competent.

Pentru evaluarea ospatarilor/chelnerilor vezi, in link-uri, cateva centre de evaluare (doar pentru ospatari) pe care le poti contacta :
http://www.thrgroup.ro/....../index.php
http://inapoilamunca.ro/......ntatie.php
http://www.euro-jobs.org/certificarea-competentelor/ospatar