| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut!
Urmează sa plec înapoi pe camion și nu mai merg cu autocarul, ci cu avionul.
Cat bagaj am voie sa iau pe avion?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta depinde de firma de aerotransport.
Intra pe site-ul firmei si vezi cate bagaje sunt incluse in pretul biletului si cat trebuie platit pentru depasirea greutatii sau bagaje supimentare.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata cat scrie pe biletul de avion: 7-8 (sau chiar 10kg, depinde de compania de zbor cat permite ea) pentru bagajul de cabina si 20kg pentru cel de cala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricât dacă plătești.

In general 23kg

| mihai69 a răspuns:

Cât plătești.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce varianta de bilet iti iei. Toate biletele au inclus bagaj de bord, adica un rucsac in limite de genul 40 × 30 × 20 cm si cateva kilograme (nu prea se cantaresc), pe care il tii cu tine si il pui sub scaunul din fata. Asta e bagajul personal, poate contine mancare, dar nu poate contine lichide, si bineinteles nu ai voie cu arme albe sau alte obiecte periculoase. Deci sa nu ai in el scule, unghera, apa de baut sau creme. In el e ok sa ai electronice (laptop, incarcatoare, etc), un sandwich, accesorii vestimentare, carti si alte obiecte de genul, inofensive. Repet, nu ai voie cu sticla de apa la check-in, daca ti-e sete va trebui sa cumperi din aeroport (dupa check in), sau din avion, de la insotitorii de zbor.
A doua categorie de bagaje este tot de bord, dar e vorba de o geanta mai mare, care se pune in acele cutii de deasupra scaunului. Cam astea sunt cerintele in care trebuie sa se incadreze: 55 x 40 x 23 cm si 10kg. Din cate stiu sunt valabile restrictiile de la bagajul de mana, deci fara apa/bauturi sau cutite laughing
Bagajele mari intra in categoria bagajelor de cala, si sunt pe categorii de greutate. Dimensiunile maxime sunt 149 x 119 x 171, iar categoriile sunt ceva de genul 10kg, 26kg sau 32kg. Depinde de fiecare zbor, si de tipul biletelor disponibile. In bagajul asta ai voie si apa, si cutite, si alcool. In afara de bombe, droguri si persoane ori animale, ai voie sa bagi cam orice in el. Cu apa, sticle de alcool si cutite, nu e nici o problema. Am avut si eu si colegii, de mai multe ori laughing Aceste bagaje se cantaresc la check-in, si sunt preluate de angajatii aeroportului, se baga in cala avionului si mai ai acces la ele abia dupa aterizare, cand trebuie sa le cauti la banda de bagaje.
Sper ca ti-am fost de folos. Mai multe informatii gasesti pe site-ul operatorului de zbor, de exemplu astea sunt la Wizz: https://wizzair.com/......ie/bagajul